Artykuł sponsorowany

Instalacje odgromowe – niestraszne nam burze i pioruny

Instalacje odgromowe – niestraszne nam burze i pioruny

Uderzenie pioruna w budynek niesie ze sobą groźbę uszkodzenia jego konstrukcji, istniejącej instalacji elektrycznej oraz zniszczenia urządzeń do niej podpiętych, a niekiedy także pożaru. Co prawda przepisy nie zawsze nakazują montaż instalacji odgromowej, jednakże jeśli weźmiemy pod uwagę stosunkowo niewielki koszt jej wykonania w porównaniu do strat, jakie może wywołać piorun, decyzja o zastosowaniu takiej formy zabezpieczenia wydaje się ekonomicznie uzasadniona.

Ujarzmić pioruny zgodnie z prawem

Zmiany klimatu, które wpływają na zwiększenie częstotliwości ekstremalnych zjawisk pogodowych, wymuszają działania mające na celu ochronę i minimalizację ich skutków. Przepisy nakazują montaż instalacji odgromowych przede wszystkim na budynkach przemysłowych oraz użyteczności publicznej. W przypadku domów mieszkalnych obowiązek ten dotyczy budynków stojących w zabudowie rozproszonej, wyższych niż 15 m o powierzchni większej niż 500 m2, a także  wykonanych z materiałów łatwopalnych lub usytuowanych w miejscach szczególnie narażonych na wyładowania burzowe. Każda instalacja jest projektowana indywidualnie, do konkretnego budynku i wymaga precyzyjnych pomiarów oraz obliczeń. Niemniej jednak przygotowanie projektu, a także samej instalacji odgromowej należy zlecić profesjonalistom, na przykład firmie Pawła Fraszewskiego z Czerwonaku, posiadającej stosowne uprawnienia. Niedopuszczalne jest wykonywanie tego typu prac we własnym zakresie. Jeśli chodzi o samą instalację, to jest to zespół połączonych ze sobą elementów, których zadaniem jest przejęcie prądu wyładowania piorunowego i odprowadzenie go najkrótszą drogą do ziemi, bez szkody dla budynku, przebywających w nim ludzi oraz urządzeń elektrycznych i elektronicznych stanowiących jego wyposażenie.

Rodzaje instalacji odgromowej

Kompletny system ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi składa się zazwyczaj z instalacji odgromowej i przepięciowej. Do podstawowych elementów pierwszej z nich zaliczyć należy:

  • zwody – umieszcza się je na dachach i ścianach budynków lub na masztach w sąsiedztwie chronionego budynku. Odpowiadają one za bezpośrednie przyjęcie wyładowań, które następnie odprowadzane są do ziemi.
  • uziomy – czyli elementy połączone z gruntem umożliwiające odprowadzenie ładunku elektrycznego pochodzącego z pioruna i przechwyconego przez metalowe części instalacji. Najczęściej wykonuje się je na dwa sposoby: jako uziomy fundamentowe lub otokowe.
  • przewody odprowadzające – łączą zwody z przewodami uziemiającym. Układa się je na zewnętrznych ścianach budynku,
  • przewody uziemiające – łączą przewody odprowadzające z uziomami,
  • uchwyty, złącza i naciągi.

W drugim przypadku warto pamiętać, że przepięciem nazywamy wzrost napięcia w instalacji elektrycznej, który przekracza normy danej instalacji. System przepięciowy obejmuje zamontowanie wewnątrz domu tzw. ograniczników przepięć, które chronią instalacje i zasilane z nich urządzenia elektryczne przed skutkami działania prądów piorunowych. W przypadku uderzenia pioruna, fala przepięciowa zostaje przejęta przez ogranicznik i odprowadzona do uziomu, a nie do instalacji.

Właściwie wykonany i kompletny system ochrony przed piorunami będzie służył nam przez wiele lat. Nawet jeśli nie mamy takiego obowiązku, to warto zainwestować w tego typu zabezpieczenia, które mogą przesądzić o bezpieczeństwie i oszczędnościach zdecydowanie przekraczających wartość instalacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz