Artykuł sponsorowany

Instalacja grzewcza - zadbaj o urządzenia przed sezonem grzewczym

Instalacja grzewcza - zadbaj o urządzenia przed sezonem grzewczym

Wczesna jesień to zazwyczaj moment kiedy wciąż cieszymy się letnimi temperaturami i promieniami słonecznymi, a co za tym idzie zazwyczaj kwestie związane z ogrzewaniem domów nie spędzają nam snu z powiek. Warto jednak pamiętać, że jest to odpowiednia pora, aby zrobić przegląd instalacji grzewczej i mieć wystarczająco dużo czasu na wyłapanie oraz likwidację ewentualnych usterek.

Dlaczego przegląd instalacji grzewczej jest tak ważny

Kompleksowe przygotowanie do sezonu grzewczego obejmuje zarówno kontrolę stanu technicznego źródła ciepła, jak i samej instalacji ogrzewania budynku. Przegląd instalacji grzewczej da nam przede wszystkim pewność, że przez cały czas korzystania będziemy mieć komfort cieplny w naszym domu, gdyż regularnie kontrolowana instalacja rzadziej ulega awariom. Warto też pamiętać, że od prawidłowego działania urządzenia grzewczego zależy nie tylko komfort, ale też bezpieczeństwo jego domowników. Wynika to z faktu, że niesprawna instalacja grzewcza stanowi poważne zagrożenie, a wieloletnie zaniedbania związane z przeglądami i konserwacją systemów grzewczych mogą doprowadzić do tragicznych zdarzeń, których najczęstszą przyczyną może być ulatniający się gaz, spaliny lub znajdujący się wewnątrz kotła osad. Dodatkowo usterki przyczyniają się też do zmniejszenia wydajności urządzenia, które spala więcej paliwa, narażając przy okazji właściciela na dodatkowe koszty, a uszkodzony kocioł działa w sposób mniej ekologiczny, emitując do atmosfery więcej szkodliwych substancji. Nie zapominajmy przy tym, że zgodnie z artykułem 62 ustawy „Prawo budowlane” ustawodawca obliguje nas do wykonania, co najmniej raz
w roku, czynności związanych ze sprawdzeniem stanu technicznego elementów instalacji, narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania.

Co obejmuje przygotowanie i przegląd instalacji grzewczej

Fachowy przegląd i przygotowanie instalacji grzewczej powinny być wykonane przez doświadczonych specjalistów, na przykład Junkers Henryk Borycki, posiadających odpowiednie uprawnienia. Standardowo dokonuje się przede wszystkim sprawdzenia wszystkich komponentów systemowych pod kątem występowania ewentualnych zanieczyszczeń lub zużycia. Do zadań fachowca wykonującego przegląd należy też kontrola funkcji ważnych dla bezpieczeństwa eksploatacji, jak również funkcji związanych z techniką regulacji. W ramach przeglądu przeprowadzane jest także badanie techniczne przewodów kominowych, podczas którego sprawdzana jest ich drożność, szczelność oraz bieg kanałów, a także miejsca wylotów komina i podłączeń przewodów. Nie da się jednak ukryć, że firma wykonująca przeglądy instalacji grzewczej, kładzie duży nacisk na urządzenia grzewcze, czyli najczęściej kotły. W tym czasie kontroli podlega: stan techniczny kotła, a także jego otoczenie oraz efektywność pracy. Profesjonalnie przeprowadzony przegląd powinien zostać przeprowadzony w kilku etapach:

  • ocena środowiska pracy kotła – czyli czy warunki zabudowy, montażu kotła pozwalają na bezpieczną eksploatację,
  • ocena pracy urządzenia,
  • czyszczenie filtrów, wymiennika ciepła, pompy, palników i innych podzespołów z osadów oraz zanieczyszczeń,
  • pomiary kontrolne i inne czynności diagnostyczne (np. badanie różnicy temperatury wody grzewczej pomiędzy zasilaniem a powrotem z wymiennika ciepła lub kontrola szczelności instalacji grzewczej).

Zaniedbywanie przeglądów z myślą o zaoszczędzeniu gotówki to fałszywa oszczędność, gdyż warto mieć na względzie, że koszt profilaktycznej konserwacji jest o wiele niższy niż koszt ewentualnej naprawy urządzenia grzewczego. Niemniej jednak najważniejszy jest fakt, że rezygnacja z przeglądów instalacji stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia domowników.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz