Artykuł sponsorowany

Instalacja elektryczna w budynku drewnianym

Instalacja elektryczna w budynku drewnianym

Instalacja elektryczna jest podstawowym elementem wyposażenia każdego obiektu. Planowanie jej układu oraz wybór materiałów i zabezpieczeń wymagają znacznie większej uwagi w budynkach drewnianych, w których istnieje duże większe zagrożenie pożarowe niż w domach murowanych. Zatem, jakie warunki powinna spełniać prawidłowo wykonana instalacja elektryczna w domu zbudowanym z drewna?

Najważniejsze aspekty projektowania instalacji w domu drewnianym

Drewniane domy mieszkalne, a także domki letniskowe na działkach przed wykonaniem instalacji elektrycznej wymagają opracowania projektu. Podstawowe zasady w tym przypadku określa prawo budowlane oraz szereg norm, ze szczególnym uwzględnieniem wieloarkuszowej normy PN-HD 60364. Należy zwrócić uwagę, że projektant nie zajmuje się planowaniem sposobu przyłączenia domowej instalacji do sieci energetycznej, bowiem o szczegółach w tym zakresie decyduje zakład energetyczny. To on wskazuje np. rodzaj przyłącza, miejsce ulokowania licznika oraz głównych bezpieczników.

Do najważniejszych elementów, jakie powinien uwzględnić w projekcie jego twórca, zalicza się:

  • ochronę przed porażeniem prądem,
  • ochronę przed przeciążeniami (inaczej skutkami przegrzania instalacji),
  • ochronę przed przepięciami, które pochodzą od zakłóceń w sieci elektroenergetycznej lub od wyładowań atmosferycznych.
  • ochronę odgromową

Podstawowym akcesorium zewnętrznym każdej instalacji elektrycznej jest zewnętrzna szafka rozdzielcza, nazywana także rozdzielnicą. W niej znajdują się aparaty rozdzielcze, sterujące czy kontrolne instalacji oraz bezpieczniki. Stanowi ona również moduł, z którego wyprowadzane są przewody do wnętrza budynku.

Główne zasady projektowania instalacji elektrycznej

Projektowanie instalacji najlepiej powierzyć fachowcom. W takich pracach specjalizuje się między innymi firma Elekpro Piotr Płoskonka, której pracownicy wykonują projekty instalacji oraz sieci elektrycznych i elektrotechnicznych. W wyniku uzgodnień z Inwestorem wykonany projekt określają takie aspekty jak: liczba gniazd wtyczkowych, liczba wypustów oświetleniowych, łączników, a także obwody przeznaczone do obsługi większych odbiorników energii. W budynkach drewnianych – z uwagi na specyfikę materiału, który znacznie trudniej oddaje ciepło do otoczenia – konieczne jest umieszczanie mniejszej liczby gniazd na jednym obwodzie. Optymalnym rozwiązaniem jest montaż 5-6 gniazdek.

Projektowanie instalacji elektrycznej w domu drewnianym wymaga zastosowania się do kilku zasad.

  • Okablowanie musi być wykonane z miedzi, a przekrój przewodów mieć minimum 1,5 mm2 przekroju w przypadku oświetlenia oraz min. 2,5 mm2 przekroju w przypadku gniazd wtykowych.
  • Przekroje przewodów powinny być zgodne z normą PN-IEC 60364-5-523.
  • Konieczne jest zastosowanie przewodów 3- lub 5-żyłowych.
  • Wskazane jest zabezpieczenie o prądzie znamieniowym 10 A dla oświetlenia oraz 16 A dla gniazd wtykowych.
  • Niezbędna jest ochrona różnicowoprądowa o wartości max. 30 mA.
  • Wszystkie elementy instalacji, które przewodzą prąd należy oddzielić od materiałów łatwopalnych odpowiednią izolacją.

Mało znanym, ale bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie głównego wyłącznika różnicowoprądowego o prądzie znamionowym 500mA, który wyłącza całą instalację elektryczną w przypadku zaistnienia pożaru.

Przewody instalacji elektrycznej mogą być prowadzone zewnętrznie lub wewnątrz ścian. W tym drugim przypadku jest to możliwe, jeśli ściany są obłożone dodatkową okładziną (np. płytami gipsowo-kartonowymi lub boazerią). Kable mogą być wówczas układane w elastycznych rurkach. Doskonałym elementem zabezpieczającym są też przelotki, które chronią kable przed ocieraniem się o krawędzie ścian.

W budynkach drewnianych wykonanych z bali, kiedy właścicielowi zależy, aby rozprowadzenie instalacji było niewidoczne, przewody można umieścić wewnątrz ścian. Jest to możliwe na etapie wstępnego montażu budynku u producenta poprzez precyzyjne wiercenie otworów w balach. Nie uda się tego zrobić bez wcześniejszego, szczegółowego projektu instalacji elektrycznej i teletechnicznej.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz