Materiał Partnera

Instalacja drenażu odwadniającego – podstawowe zasady montażu.

Instalacja drenażu odwadniającego – podstawowe zasady montażu.

Drenaż odwadniający jest dobrym rozwiązaniem dla terenów podmokłych lub okresowo podmokłych. Pozwala na osuszenie terenu wokół drenażu, pozostawiając tym samym wolną od wilgoci piwnicę czy ścianę fundamentową. Ma to niebagatelne znaczenie dla izolacji wodnej budynku, jak i cieplnej. Umożliwia wykonanie piwnicy bądź sutereny na podmokłym terenie.

W skład systemu drenażowego wchodzi specjalna, perforowana rura, która wzdłuż całej swej długości posiada otwory napływowe. Nieszczelność ta w tym przypadku jest zaletą, gdyż pozwala na odsączanie terenu wokół drenażu z wody zawartej w gruncie, tym samym osuszając go.

Rury są połączone w jeden system za pomocą muf i ewentualnie studzienek rewizyjnych. Te ostatnie zapewniają wgląd w sprawność działania systemu oraz pozwalają na przeprowadzenie czynności serwisowych w postaci mycia żmijką ciśnieniową. Całość podłączona jest do odpływu. Wszystkie elementy konstrukcyjne najlepiej kupować z jednego źródła w komplecie, abyśmy mieli pewność, nie tylko wysokiej jakości materiałów, ale również ich idealnego spasowania. Przykładem sprawdzonego punktu, który zarówno świadczy usługi montażu instalacji drenażu odwadniającego, jak i sprzedaży elementów konstrukcji odwadniających jest firma Eko Jupiter Unus Waldemar Zell.

Pamiętaj o zabezpieczeniu i właściwym umiejscowieniu systemu

Same rury drenażowe powinny być obłożone specjalną okładziną lub przynajmniej owinięte geowłókniną po całym obwodzie. Pominięcie tego pozornie nic nieznaczącego kroku, może skutkować z czasem całkowitym zatkaniem przekroju rury odpływowej przez piach, materiał ziemny różnej frakcji, przechodzący przez układ.

Głębokość ułożenie systemu drenażowego dyktuje poziom wód gruntowych lub głębokość posadowienia budynku. Należy mieć na uwadze, że system ten odwadnia grunt do poziomu swojego ułożenia, lecz nie niżej. Jednocześnie nie możemy ułożyć konstrukcji odwadniającej poniżej poziomu posadowienia budynku (głębokości fundamentów), gdyż powodowałoby to ryzyko powstania niestabilnego gruntu, na którym posadowiony jest budynek.

Odsączana z wody ziemia jest w minimalnym stopniu ruchoma i niestabilna, lecz dla stabilności budynku i pękania ścian ma to znaczenie.

Zbieraną wodę należy gdzieś odprowadzać. Dlatego wskazane jest znalezienie w okolicy zaniżenia terenu, gdzie możemy podpiąć odpływ. Woda wtedy będzie odpływała bez ograniczeń poza obręb podwórka w sposób grawitacyjny.

Często jednak tereny podmokłe charakteryzują się właśnie brakiem takiego zaniżenia. Jednym ze sposobów poradzenia sobie z problemem jest podpięcie się do systemu kanalizacji publicznej. Gdy w okolicy, której mieszkamy, taka praktyka jest zakazana, wykonujemy studnię chłonną lub pompę odpływową, załączaną ciągle lub okresowo. Rozwiązanie to jest bardziej skomplikowane i pobiera energię elektryczną, jednak czasem może to być jedyne wyjście z sytuacji.

Opracowanie:
Zielona Góra, Kożuchowska 32
tel. 68 454 80 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz