Artykuł sponsorowany

Ile kosztuje przedsądowa windykacja długu?

Ile kosztuje przedsądowa windykacja długu?

Szczęśliwie dla wierzycieli minęły czasy, gdy musieli oni ponosić wszelkie i nierzadko wysokie koszty za działania prowadzone w celu odzyskania długu. Istniejący od 2013 roku przepis, który pojawił się w polskim prawie, pozwala na obciążenie kosztami windykacji dłużnika, przez co działania te mogą obyć się bez jakichkolwiek strat finansowych dla naszego przedsiębiorstwa.

Walcz o zapłatę

Jeszcze kilka lat temu wiele mniejszych przedsiębiorstw nie chciało podejmować działalności windykacyjnej z obawy przed pojawieniem się spirali niepożądanych kosztów związanych z outsourcingiem tej funkcji. Przepisy prawa zaczęły jednak działać na korzyść wierzycieli, obecnie mają oni bowiem możliwość odzyskania kosztów poprzez obciążenie nimi dłużnika. Jak przyznał windykator Paweł Grabarczyk, jego klienci coraz częściej korzystają z tej opcji. Wedle litery prawa, można żądać zapłaty za takie działania, a kwota ta wynosi 40 euro i jest przeliczana według kursu średniego publikowanego przez Narodowy Bank Polski. Jeśli nasze koszty windykacyjne przekroczyły tę sumę, można ubiegać się o dodatkową rekompensatę, jednak aby móc ją uzyskać, trzeba spełnić kilka wymogów. Zarówno w przypadku wierzyciela jak i dłużnika konieczny jest status przedsiębiorcy, a także sama transakcja musiała zostać zawarta po 28 kwietnia 2013 roku, gdy w życie weszły wspomniane przepisy. Dodatkowym elementem jest również rzetelne udokumentowanie ponadplanowo poniesionych kosztów windykacji tak, aby móc dowieść zasadności uzyskania wyższego świadczenia pieniężnego. 

Nie czekaj i od razu skorzystaj z pomocy

Obawa przed profesjonalnymi windykatorami i kosztami związanymi z ich usługami jest zupełnie nieuzasadniona. Często to właśnie korzystanie z ich wsparcia okazuje się dla nas bardziej opłacalne, a także wygodniejsze. Decydując się na samodzielne próby ściągania długów, szczególnie na początkowym etapie, inwestujemy swój cenny czas oraz zasoby finansowe przeznaczone na korespondencję, telefony czy osobiste wyjazdy do kontrahenta, co jak wiadomo, generuje spore koszty. Delegując te zadania na windykatora od razu po upływie terminu płatności, możemy zdecydowanie wiele zaoszczędzić. Dodatkową zaletą jest też to, że firmy te najczęściej uzyskują wynagrodzenie tylko jeśli ich praca przyniesie pozytywny skutek w postaci odzyskania należności. Działanie to jest określane premią za wyniki i jest ukłonem w kierunku klientów.

Jak potwierdza praktyka wielu przedsiębiorstw, prowadzenie windykacji długu jest czasochłonne i stresujące, dlatego warto korzystać z pomocy specjalistycznych firm, które dysponują odpowiednimi instrumentami motywującymi do zapłaty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz