Materiał Partnera

Holowanie pojazdu przede wszystkim zgodnie z prawem

Holowanie pojazdu przede wszystkim zgodnie z prawem

W życiu każdego kierowcy może zdarzyć się sytuacja, że będzie potrzeba skorzystania z usług firm holujących pojazdy. Nie jest to wcale rzadka sytuacja. Statystyki pokazują, że nie musi wcale to dotyczyć kolizji, czy wypadku drogowego. Zobaczmy, co na temat holowania aut mówi prawo i kiedy jest to jedyny sposób na przekazanie auta do warsztatu samochodowego?

Holowanie auta to wydawać by się mogło jasna sprawa. Ot potrzeba linki, auta holującego i gotowe, możemy holować auto. Tymczasem istnieje szereg przepisów prawnych, zasad ruchu drogowego, które regulują ten specyficzny sposób poruszania się po drogach publicznych.

Holując auto musisz przestrzegać prawa

Wielu ludzi nie zastanawia się nad tym, jak powinno zabezpieczyć się auto holujące i holowane, aby nie zagrażało innym uczestnikom drogi, co może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji, pogłębienia usterek w aucie holowanym, a nawet wypadku. Najważniejsze, aby holujący pojazd był doświadczony w tej sprawie, warto dla bezpieczeństwa swojego, innych i uszkodzonego auta zdać się na profesjonalistów, takich jak chociażby z firmy Safehol 24 h Patryk Wójciak.

Z tego względu zasady prawidłowego holowania auta zostały opisane w Kodeksie Drogowym w rozdziale 5. Ruch pojazdów, art. 31. Najważniejsze kwestie, o których absolutnie trzeba pamiętać to:

  • auto holujące musi mieć zawsze włączone światła mijania
  • autem holowanym musi kierować osoba mająca uprawnienia do kierowania tym pojazdem
  • auto holowane musi być połączone z holującym tak, aby się nie odczepiło
  • auto holowane musi posiadać z tyłu po lewej stronie trójkąt odblaskowy, ostrzegawczy
  • w okresie słabej widoczności musi mieć włączone światła pozycyjne
  • odległość między pojazdami wynosi nie więcej niż 3 m przy połączeniu sztywnym, a od 4 m do 6 m przy połączeniu giętkim

Holując auto nie szarżuj obowiązują cię ograniczenia

Holując auto zawsze trzeba być w kontakcie z drugim pojazdem, stosując umówione wcześniej znaki ostrzegawcze pozwalające w porę kierowcy w aucie holowanym i odwrotnie podjąć właściwe działanie.

Według przepisów Kodeksu Drogowego auto holujące powinno jechać z prędkością 30 km/h w obszarze zabudowanym, a poza nim 60 km/h. Co istotne za przekroczenie prędkości powyżej 80 km/h podczas holowania auta, może skutkować utratą prawa jazdy.

Nie wszyscy o tym wiedzą, że lina holownicza musi być w specjalny sposób oznaczona:

  • Lina obowiązkowo musi być oznaczona na przemian czerwonymi i białymi pasami
  • Lub oznaczona żółtą chorągiewką zawieszoną pośrodku linki.
Na koniec zapamiętajmy, podstawową zasadę holowania auta: odległość od samochodów przy holu miękkim nie może przekraczać 6 metrów.
Opracowanie:
Skawa 177
tel. 886 438 236
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz