Artykuł sponsorowany

Hirsutyzm – kiedy włosy stają się problemem

Hirsutyzm – kiedy włosy stają się problemem

Nadmierne owłosienie u kobiet stanowi głównie defekt kosmetyczny. Można się go pozbyć przy pomocy wosku, maszynki do golenia czy depilacji laserowej. Jednak w niektórych przypadkach panie muszą zmagać się z owłosieniem typowo męskim, które pojawia się na ciele na skutek zmian hormonalnych. Różni się ono znacznie od delikatnego meszku na kobiecej skórze i prowadzi do wielu kompleksów. Czym jest hirsutyzm oraz jak go leczyć?

Hirsutyzm- nadmierne owłosienie ciała u kobiet

O hirsutyzmie możemy mówić wtedy, gdy na ciele kobiety pojawia się gęste, grube i ciemne owłosienie charakterystyczne dla mężczyzn. Zwykle występuje ono nie tylko na rękach, nogach czy w okolicach intymnych, ale obejmuje też twarz, piersi i plecy. Rozwój takiego owłosienia zwykle związany jest z nadprodukcją męskich hormonów płciowych – androgenów. Kobiecy organizm potrzebuje ich do prawidłowego funkcjonowania, ale tylko w niewielkich ilościach. Androgeny wytarzane są w jajnikach i nadnerczach.

Jak informuje specjalista z Gabinetu Endokrynologicznego i Internistycznego w Katowicach – hirsutyzm sam w sobie nie jest uznawany za jednostkę chorobową. Zwykle jest on objawem takich schorzeń jak:

  • zespół policystycznych jajników,
  • wrodzony przerost nadnerczy,
  • nowotwór jajnika,
  • nowotwór nadnerczy,
  • zespół Cushinga.

Warto podkreślić, że nadmierne owłosienie może być zapisane w genach. Mieszkanki Bliskiego Wschodu i Dalekiej Azji słyną z ciemniejszego owłosienia, które – z reguły–  nie ma związku z wyżej wymienionymi chorobami.

Hirsutyzm a funkcjonowanie w społeczeństwie

Jak już wspomniano, hirsutyzm bywa źródłem kompleksów, które wpływają negatywnie na samoocenę kobiet, co skutkuje wieloma problemami w życiu codziennym. Grube i ciemne włosy trudno usunąć z ciała, a w dodatku wszelkie zabiegi dają tylko krótkotrwałe efekty. Pacjentki czują się gorsze, mniej kobiecie i starają się unikać sytuacji, które wymagałyby od nich wyeksponowania większych partii ciała. Kobiety z hirsutyzmem rezygnują z uprawiania sportu i bogatego życia towarzyskiego. Często borykają się z problemami w relacjach intymnych. Wszystko to może prowadzić do depresji.

Jak leczy się hirsutyzm?

W leczeniu hirsutyzmu pomoże doświadczony endokrynolog. Specjalista przeprowadzi dokładną diagnozę każdego przypadku i ustali odpowiedni tryb leczenia. Najczęściej opiera się ono na prowadzeniu zabiegów kosmetologicznych równolegle z farmakoterapią. Zazwyczaj pacjentkom zalecane są tabletki antykoncepcyjne z progestagenem, które hamują wiązanie się androgenów z receptorem androgenowym. Podawane są też inne leki, które ograniczają działanie androgenów – spironolakton lub analog GnRH. Rzadziej stosowane są preparaty do użytku zewnętrznego – naskórne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz