Materiał Partnera

Gotowy czy na zamówienie – wybieramy projekt domu

Gotowy czy na zamówienie – wybieramy projekt domu

Własny dom to marzenie wielu z nas. Gdy jednak nadchodzi czas jego realizacji, stajemy przed dylematem, jak dokładnie ma on wyglądać. Decyzja dotycząca projektu naszego domu jest jednym z najważniejszych elementów całej inwestycji. Dlatego też warto zastanowić się, czy zamówić indywidualny projekt architektoniczny wykonany „na miarę”, czy wybrać gotowy z katalogów dostępnych na rynku?

Projekt gotowy

Gdy zdecydujemy się na zakup projektu z katalogu, niewątpliwie zaoszczędzimy czas i pieniądze. Dodatkową zaletą tego typu rozwiązania jest ogromny wybór i różnorodność dostępnych wariantów. W wielu wypadkach istnieje także możliwość obejrzenia powstałych już domów – bardzo prawdopodobne, że wybrany projekt został już kiedyś zrealizowany. Czasami same pracownie architektoniczne organizują tego typu pokazy. Korzystanie z projektów może mieć także wady. Bardzo często występuje wtedy problem znalezienia domu, który nie tylko odpowiada inwestorom pod względem estetyki, ale spełnia też wszystkie wymagania funkcjonalne i na dodatek pasuje do działki. Może to wygenerować dodatkowe koszty związane z adaptacją planów do istniejącej działki i warunków zabudowy. Tani projekt to także w wielu wypadkach brak wsparcia ze strony jego autorów – i to poczynając od etapu jego wyboru oraz adaptacji, przez organizację budowy, aż po nadzór nad wydatkami.

A może jednak „szyty na miarę”?

Wybierając projekt indywidualny, zyskujemy przede wszystkim swobodę wyboru architekta, z którym będziemy współpracować. W chwili obecnej na rynku funkcjonuje wiele biur architektonicznych. Jednym nich jest Q2. Tomasza Ślęzakiewicza z Radomska, które zapewnia profesjonalne projekty domów oraz ich wnętrz, a także budynków usługowych, przemysłowych i biurowych. Jeśli zdecydujemy się na współpracę z architektem, otrzymamy projekt unikalny, odpowiadający naszym oczekiwaniom i wymaganiom. Będzie on uwzględniał dopasowanie domu do istniejącej działki (z uwzględnieniem jej położenia wobec stron świata, charakteru miejsca, okolicznych budynków i ewentualnego sąsiedztwa). Pamiętajmy, że usługa projektowania domu pod indywidualne zamówienie nie ogranicza się tylko do stworzenia projektu. Obejmuje ona także wspólną pracę nad planowaniem inwestycji oraz udział fachowca przy podejmowaniu wszystkich najważniejszych decyzji.

Zanim zamówimy projekt

Wbrew pozorom zakup projektu nie jest pierwszym krokiem do wymarzonego domu. Zanim go zamówimy, musimy zgromadzić odpowiednie dokumenty, które przedstawimy projektantowi. Pierwszym z nich jest wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, a jeśli takiego nie ma – Decyzja o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu. Uzyskamy w ten sposób szczegółowe informacje na temat przeznaczenia działki, na której chcemy budować i jej najbliższych terenów oraz dane o przebiegu sieci i linii elektroenergetycznych. Dokument zawiera również wymagania dotyczące wyglądu domu, kąta nachylenia połaci dachu i jego kształtu, wysokości budynku, a materiałów wykończeniowych i wielkości terenów zielonych. Warto także zlecić uprawnionemu geodecie wykonanie aktualnej mapy sytuacyjno-wysokościowej, przeznaczonej do celów projektowych. Posiadając te dokumenty, możemy przystąpić do wyboru projektu.

Wybór między projektem indywidualnym, a gotowym zależy od określonych potrzeb każdego inwestora. Niemniej jednak warto pamiętać, że wpływa on również na przyszły koszt utrzymania domu, decyduje o komforcie mieszkania oraz możliwości przyszłej rozbudowy. Idealnie dopasowany projekt to połowa sukcesu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz