Artykuł sponsorowany

Geodezyjna obsługa inwestycji

Geodezyjna obsługa inwestycji

Przez wiele lat geodeta kojarzył nam się z pracownikiem, który ze specjalnymi urządzeniami pomiarowymi na wysokich trójnogach przemierza okoliczne pola i wytycza na nich granice działek. Dziś nowoczesna architektura miejska i budowa dróg sprawiają, że geodeta jest niezbędny na każdym placu budowy.

Czym jest geodezyjna obsługa inwestycji?

Pomimo tego, że prace geodezyjne nie są widoczne podczas realizowania inwestycji, to obecność geodety na placu budowy bywa niezbędna i jest uwarunkowana przez prawo. Z definicji wynika, że przez geodezyjną obsługę inwestycji rozumie się różne czynności prowadzące do opracowań geodezyjno-kartograficznych w takich aspektach, jak planowanie budowy, jej projektowanie i bezpośrednie wykonawstwo, a także utrzymanie i eksploatacja oraz ostateczna rozbiórka. Jak widać geodeta uczestniczy w powstawaniu i funkcjonowaniu budynku na każdym jego etapie, od powstania pomysłu po jego likwidację. Zadaniem geodety jest też dokonywanie pomiarów odkształceń takich obiektów, jak wysokie kominy fabryczne, mosty czy zapory wodne. 

Udział i zadania geodetów w inwestycjach określa wiele przepisów, z których najważniejsze jest Prawo geodezyjne i kartograficzne. Duże znaczenie mają też inne dokumenty prawne związane z samym budownictwem, jak ustawy dotyczące planowania przestrzennego, zagospodarowania terenu, budowy dróg, Prawo budowlane, a także wiele ustaw szczegółowych odnoszących się do konkretnych działów inwestycyjnych. Do takich dziedzin zaliczają się inwestycje telekomunikacyjne, energetyka, gospodarka wodna, a także ustawy dotyczące budowy lotnisk, ochrony przeciwpowodziowej i wiele innych. Uwarunkowania prawne wskazują, jak często geodeta uczestniczy w procesach inwestycyjnych i jak szeroki jest zakres jego działania.

Etapy budowy a prace geodezyjne

Rozpatrując przeciętny proces powstawania budynku, można zauważyć, że geodeta jest tu niezbędny na każdym etapie, od planowania po zakończenie inwestycji. Pierwszym krokiem jest zazwyczaj przygotowanie inwestycji, podczas którego geodeta odpowiada za aktualizację podziałów terenu, wytyczanie działek, wznowienie i wskazanie granic tych działek, przygotowuje też różnego typu mapy do celów opiniodawczych. W drugim etapie projektowania budowy do geodety należy przygotowanie wszelkich map niezbędnych do celów formalnych, czyli uzyskania zezwoleń i akceptacji projektu. Dokonywane są też pomiary uzupełniające, tworzone profile i przekroje terenu oraz Numeryczny Model Terenu.

Zajmujący się między innymi obsługą geodezyjną inwestycji specjaliści z firm takich jak Debet Sp. z o.o. mają znaczący udział w procesie samej realizacji budowy. Na tym etapie konieczne jest wykonywanie wielu pomiarów dotyczących ulokowania budynku, pionowości pomieszczeń, odkształceń terenu i budowanych obiektów oraz wielu innych. Obowiązkiem jest też sporządzanie szkiców sytuacyjnych i tworzenie raportów oceniających zgodność z projektem. Praca geodety nie kończy się w momencie wykonania budynku. Jego zadania dotyczą też stałej kontroli odkształceń eksploatacyjnych, mającej zapobiegać ewentualnym katastrofom budowlanym. Ostatnim etapem, w jakim uczestniczy geodeta, jest proces rozbiórki, wymagający aktualizacji map.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz