Materiał Partnera

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Wiele osób sądzi, że zakończenie prac budowlanych jest równoznaczne z możliwością odbioru domu bądź innego obiektu i rozpoczęciem jego użytkowania. Rzeczywistość wygląda jednak zgoła odmiennie i zanim wprowadzimy się do wymarzonego domu lub zaczniemy korzystać z nowo powstałego biura, należy wykonać niezbędną inwentaryzację powykonawczą. Tylko wówczas otrzymamy pozwolenie na użytkowanie obiektu. Kto zajmuje się sporządzaniem inwentaryzacji powykonawczej? Gdzie znajdziemy godnego zaufania specjalistę? Na te i inne pytania odpowiedzi przedstawiamy w artykule.

Doświadczony geodeta

Wykonywaniem inwentaryzacji powykonawczej zajmuje się uprawniony geodeta, który zobowiązany jest nanieść na mapę wszystkie wybudowane elementy. Pamiętajmy, żeby wybrać specjalistę, który cieszy się zaufaniem w branży jak Usługi Geodezyjne Beata Majcherczyk w Trzebni, w województwie małopolskim. W jaki sposób sporządzana jest mapa powykonawcza? Fachowiec skrupulatnie opisuje wszystkie zmiany, których dokonano podczas budowy na danym obszarze. Dotyczy to zarówno budynków, czyli obiektów naziemnych, jak i elementów uzbrojenia. W odpowiednio sporządzonym dokumencie powinny znaleźć się zatem nie tylko informacje dotyczące kształtu konstrukcji i jej położenia, ale także wzmianki o ogrodzeniu, furtkach, bramach, tarasach, zrealizowanych przyłączach i miejscach parkingowych. Niezbędne są precyzyjne pomiary, dzięki którym uprawniony geodeta może nanieść wszystkie zmiany na mapę zasadniczą.

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza

Tak zwana mapa zasadnicza jest konieczna to skompletowania geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Po zakończeniu inwentaryzacji geodeta przekazuje kopię mapy kierownikowi budowy, natomiast oryginał dokumentu trafia do wydziału dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Mapa zasadnicza będzie stanowiła podstawę do zaktualizowania informacji mieszczących się w ewidencji gruntów i budynków. Kopie zarówno mapy, jak i dokumentów inwentaryzacyjnych otrzymuje także inwestor, właściciel budynku. Powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna stanowi ważny dokument, który dołączany jest do zawiadomienia o zakończeniu budowy.

Profesjonalne usługi geodezyjne są na wagę złota, dlatego warto wybrać firmę, która cieszy się zaufaniem klientów, wyróżnia się terminowością i rzetelnością. Dzięki temu możemy być pewni, że wszystkie ważne dokumenty zostaną wykonane na czas. Najlepiej, jeśli powierzymy kompleksową obsługę danej inwestycji jednej firmie – to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu zaoszczędzimy mnóstwo czasu.

Opracowanie:
Trzebinia, marsz. Piłsudskiego 50
tel. 603 801 362
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz