Materiał Partnera

Fotografia portretowa – cechy dobrego zdjęcia

Fotografia portretowa – cechy dobrego zdjęcia

W fotografii kluczową sprawę odgrywa dobre oko fotografa, który za pomocą zdjęcia potrafi oddać emocje i charakter portretowanej osoby. Nie bez znaczenia jest również kompozycja i kadrowanie. Fotografia portretowa jest zatem sztuką wymagającą dużej wiedzy i umiejętności, ale także wrażliwości i wyczucia estetyki, które są podstawowymi składnikami dobrego zdjęcia. Postaramy się przybliżyć podstawy komponowania zdjęć portretowych.

Kilka słów o fotografii portretowej

Fotografie portretowe większości z nas kojarzą się ze zdjęciami do dokumentów. Tymczasem fotografia portretowa dotyczy różnego rodzaju zdjęć – kadry mogą obejmować m.in. całą sylwetkę, samą twarz lub popiersie. Portrety mogą być naturalne lub pozowane, wykonywane w studio bądź w plenerze. Można wykonać je w stylu artystycznym lub reportażowym. Możliwości są w zasadzie nieograniczone i wszystko będzie zależało od naszej wyobraźni i odwagi.

W województwie pomorskim specjalistą od fotografii portretowej jest Michał Ostaszewski, prowadzący w Gdańsku studio fotograficzne Projekt M Foto. Podejmuje się on wykonywania różnego rodzaju portretów, które charakteryzuje duży ładunek emocjonalny. Jeśli zależy ci na efektownych portretach, warto jest zapoznać się z ofertą tego fotografa.

Chcesz zrobić dobry portret? Naucz się patrzeć

Wrażliwość i wyczucie estetyki to bardzo cenne cechy w zawodzie fotografa, które często decydują o udanym zdjęciu. Niezwykle istotna jest również komunikatywność i otwartość, bowiem nawiązanie więzi z modelem lub modelką często jest kluczowe dla powodzenia sesji i uwiecznienia autentycznych emocji na fotografiach. Podejmując się wykonania portretów, trzeba zadbać o naprawdę wiele rzeczy – dobre światło, odpowiednie tło, makijaż i właściwy ubiór modela bądź modelki. Każdy, nawet najmniejszy szczegół musi być dobrze przemyślany. Jeśli chodzi o samą kompozycję, istnieje wiele zasad, które… warto złamać. W fotografii jedynym ograniczeniem powinna być wyłącznie wyobraźnia. Każdy motyw można ująć na wiele sposobów – liczy się nasze wyczucie oraz to, czego od danego zdjęcia oczekujemy. Znaczenie ma każdy centymetr kadru i to często detale decydują o tym, czy fotografia będzie udana – w fotografii nic nie ma prawa dziać się przypadkowo. Pamiętajmy jednak, że głębia ostrości powinna być nastawiona na fotografowaną osobę, ponieważ nic nie powinno odwracać uwagi od głównego tematu zdjęcia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz