Artykuł sponsorowany

Formy opodatkowania działalności gospodarczej – Biuro Rachunkowe Rzetelne Księgi

Formy opodatkowania działalności gospodarczej – Biuro Rachunkowe Rzetelne Księgi

Jedną z najważniejszych decyzji podczas procesu zakładania działalności gospodarczej jest wybór formy jej opodatkowania. W końcu będzie to miało istotny wpływ na wysokość kwot płaconych przez nas fiskusowi. Warto więc dobrze przeanalizować wszystkie możliwości, jakie daje nam państwo. Specjalistki z Biura Rachunkowego Rzetelne Księgi krótko przedstawiają każdą z nich.

PIT

Co miesiąc lub co kwartał, w zależności od tego co wybraliśmy, wpłacamy do Urzędu Skarbowego zaliczkę na poczet podatku dochodowego. Mamy na to czas do 20 dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu, który rozliczamy. Podobnie sprawa ma się w przypadku rozliczenia kwartalnego. Do końca kwietnia każdego roku składamy z kolei zeznanie PIT obejmujący cały poprzedni rok kalendarzowy, w którym, po podliczeniu wszystkich przychodów, kosztów i ulg widzimy, czy mamy coś fiskusowi dopłacić, czy może to on jest nam winny zwrot pieniędzy.

Możemy rozliczać się na tzw. zasadach ogólnych lub w ramach podatku liniowego. Ten pierwszy jest uzależniony od naszych dochodów. Możliwe jest tu zastosowanie różnych ulg i zazwyczaj opłaca się w przypadku małych, mieszczących się w pierwszym progu podatkowym firm. Podatek liniowy jest z kolei najczęściej korzystniejszy w przypadku większych przedsiębiorstw, bo płaci się wówczas stałą stawkę wyrażoną w procentach. Niestety nie można do niego zastosować większości ulg. Zewnętrzne usługi księgowe pomagają w dopełnianiu wszelkich formalności.

CIT

To podatek obowiązujący spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjne. Płacimy stałe stawki, uzależnione od naszych dochodów. Aktualnie może to być 9% lub 19%. Rozliczenie odbywa się podobnie jak w przypadku podatku PIT. Co ważne, taki podmiot jest podwójnie opodatkowany. Najpierw płaci CIT, a potem każdy ze wspólników, na którego konto trafi część dochodu wygenerowanego przez spółkę, rozlicza się za pomocą podatku PIT z tych pieniędzy raz jeszcze. Plusem takiego rozwiązania jest jednak to, że wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania takiej spółki wobec wierzycieli swoim prywatnym majątkiem.

A może jednak ryczałt ewidencjonowany?

Małe przedsiębiorstwa decydują się często na tzw. ryczałt ewidencjonowany. Ważne w tym przypadku jest to, aby działalność, którą wykonujemy, znajdowała się w ustawie o takim rodzaju opodatkowania. Płaci się stałą stawkę, ale nie możemy jej pomniejszyć o koszty, które ponieśliśmy, prowadząc naszą działalność. Można natomiast odjąć od niej składki i ulgi. Na taki wybór często decydują się firmy, których koszty działania nie są zbyt wysokie.

Właścicielką Biura Rachunkowego Rzetelne Księgi z Wołomina jest Aneta Paź. Jej placówka oferuje pełen zakres usług księgowych. Są one przeznaczone zarówno dla przedsiębiorców z rozmaitych branż, jak i tych korzystających z różnych typów księgowania. Wsparcie biura skierowane jest również do spółek osobowych i kapitałowych, fundacji oraz stowarzyszeń. Każda firma wymaga indywidualnego podejścia, dlatego specjalistki zawsze starają się poznać oczekiwania klienta dotyczące księgowości. Prowadzą m.in. księgowość uproszczoną i pełną i zapewniają obsługę kadrowo-płacową. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz