Artykuł sponsorowany

Folie stretch - rodzaje, właściwości, zastosowanie.

Folie stretch - rodzaje, właściwości, zastosowanie.

Opakowania z tworzyw sztucznych to branża podlegająca ciągłym przemianom. Wraz z rozwojem technologii ich jakość i wytrzymałość, a co za tym idzie także popularność, nieustannie rośnie. Tak też jest w przypadku foli, których najlepszym przykładem jest folia stretch, będąca, dzięki swym właściwościom oraz szerokiemu wachlarzowi zastosowań, wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu, rolnictwie i transporcie, ale także w gospodarstwach domowych.

Jak powstaje folia stretch

Folie typu stretch to produkt, bazujący przede wszystkim na polietylenie, rzadziej polipropylenie, kopolimerze bądź fluoropolimerze. Ta uniwersalna folia pakowa produkowana jest przy wykorzystaniu dwóch różnych metod. Podstawowa metoda produkcji, pomimo że kosztowniejsza, zapewnia większą wytrzymałość produktu, polega na rozdmuchu. Sam proces produkcyjny obejmuje roztopienie specjalnej żywicy, która jest później rozdmuchiwana w kierunku maszynowym i poprzecznym, a następnie schładzana. Niektóre firmy wykorzystują także metodę CAST (wylew maszynowy), który odbywa się poprzez wylanie surowca z głowicy, a następnie błyskawicznego schładzania go przy użyciu wytłaczarek. Sposób produkcji wpływa na ostateczne właściwości folii, a także jej cenę. To od tego zależy również, którą finalnie wybierzemy, do czego nam posłuży i jak poradzi sobie z czynnikami zewnętrznymi na nią działającymi.

Właściwości

Do podstawowych właściwości folii stretch zaliczyć należy przede wszystkim ogromną elastyczność, a co za tym idzie bez najmniejszych problemów, jesteśmy w stanie ją dopasować do najróżniejszych kształtów – nawet tych najbardziej niestandardowych. Należy również pamiętać że, poza elastycznością, zalety folii stretch to także:

  • wytrzymałość - po kilkukrotnym owinięciu staje się ona niemalże twarda co sprawia, że wręcz niemożliwe jest jej rozerwanie,
  • przyczepność – pomimo, że nie posiada ona żadnej warstwy kleju, bardzo dobrze przylega do podłoża i nie zsunie się z zawiniętego przedmiotu,
  • nieprzepuszczalność wody, wilgoci oraz zanieczyszczeń,
  • kolorystyka – zwykle folie tego typu występują w wersji przezroczystej, która umożliwia sprawdzenie co znajduje się pod nią (np. kiedy zachodzi potrzeba identyfikacji opakowanych towarów), lub w kolorze czarnym (rzadziej w innych barwach), który zapobiega przedostawaniu się niepożądanych promieni UV do konkretnego miejsca,
  • różnorodność dostępnych rozmiarów i grubości folii. 

Zastosowanie

Wymienione wyżej właściwości sprawiają, że dobrej jakości folie, oferowane przez sprawdzone firmy takie jak Adam-Pol z Bydgoszczy, znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia. Zliczyć do nich należy przede wszystkim szeroko pojętą spedycję i logistykę. To właśnie transport oraz magazynowanie są branżami, w których najczęściej stosuje się tego typu produkty, gdyż doskonale nadają się one do pakowania i zabezpieczania produktów (np. na paletach), które w następnej kolejności mają zostać wysłane. Idealnie sprawdzi się ona również w trakcie przeprowadzek, gdzie niezbędna jest dbałość o poszczególne przedmioty, paczki, a nawet meble. Foliie stretch wykorzystywane są również w gospodarstwach rolnych do zabezpieczania zebranych plonów przez wilgocią, niekorzystnymi warunkami atmosferycznym i szkodnikami. Dodatkowo fakt, że przepuszcza ona promieniowanie słoneczne sprawia, że idealnie nadają się do osłony tuneli z uprawami roślinnymi. Jest pod tym względem zdecydowanie lepsza od standardowych folii ogrodniczych. Stretch doskonale sprawdza się także przy wielu czynnościach wykonywanych w gospodarstwach domowych (np. zabezpieczenie jedzenia).

Folie typu stretch to produkt ze wszech miar godny polecenia. Nie bez znaczenia jest tu także czynnik ekonomiczny, gdyż dobrze dobrany wyrób pozwala zużyć tylko taką jego ilość, jaka jest niezbędna na daną chwilę. Oznacza to mniejsze koszty, bo nie płacimy za folię, która do niczego nam się nie przyda. Generujemy przy tym mniej odpadów, przyczyniając się w ten sposób do ochrony środowiska.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz