Materiał Partnera

Firany i zasłony jako element aranżacji wnętrz

Firany i zasłony jako element aranżacji wnętrz

Firany i zasłony pełnią nie tylko praktyczną funkcję ochrony pomieszczeń przed zbyt intensywnym światłem słonecznym, ale stanowią także efektowną ozdobę wnętrza. Aby zasłony i firany prezentowały się efektownie oraz właściwie pełniły swoją funkcję, powinny być jednak właściwie dobrane. Przy zakupie powinniśmy więc dobrać ich właściwy rozmiar, zwrócić uwagę na ich kolorystykę oraz rodzaj tkaniny.

Rola zasłon i firan w pomieszczeniach mieszkalnych

Zanim zdecydujemy się na zakup lub uszycie na zamówienie zasłon i firan do naszego domu, powinniśmy w pierwszej kolejności zdecydować, jaka właściwie rolę mają one pełnić. Zasadniczo, zasłony i firany pełnią dwie funkcje: chronią wnętrze domu przez zbyt intensywnym światłem oraz są efektownym elementem dekoracyjnym pomieszczenia. Oczywiście mogą pełnić te dwie role jednocześnie, jednak ich połączenie nie zawsze jest możliwe. Warto więc już na wstępie ustalić, która z tych ról jest dla nas ważniejsza i to właśnie na niej się skupić. Pod kątem naszego wyboru możemy następnie dobrać odpowiedni materiał i rodzaj zasłon, a na stronie sklepu internetowego Magia Firan wykonać symulację i zobaczyć, jak będą się prezentować w przykładowym pokoju.

Zasłony i firany do małego i większego pomieszczenia

Warto także wiedzieć, że małe pomieszczenia mają ograniczone możliwości aranżacji okien. W ich wypadku wybór zbyt ciężkich zasłon i firan może skończyć się bowiem zbytnim przytłoczeniem małego wnętrza. Dlatego do mniejszych pomieszczeń poleca się umieszczenie w oknach jedynie lekkich firanek, a jeśli zależy nam także na ochronie przed słońcem, zamiast ciężkich zasłon raczej postawmy na lżejsze rolety. W przypadku dużych pomieszczeń mamy natomiast większe pole do manewru i z powodzeniem możemy zastosować w nich połączenie firan z zasłonami.

Kolorystyka i jej dopasowanie do wystroju wnętrza

Kiedy już zdecydowaliśmy, które rozwiązanie dekoracji okien wybierzemy, pora podjąć najważniejszą decyzję, a mianowicie wybrać kolor zasłon i firan. W przypadku firan wybór jest dość prosty, gdyż najczęściej występują one w barwie bieli i jej odcieni. Jest to kolor, który doskonale przepuszcza światło, a jednocześnie chroni pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz wzrokiem ciekawskich osób z zewnątrz. Natomiast w przypadku zasłon mamy ogromny wybór rozmaitych tkanin i ich kolorów. Aby jednak dekoracja okna ładnie się prezentowała, powinna być dopasowana do kolorystyki oraz stylu naszego wnętrza. Wszystkie elementy powinny być bowiem właściwie dobrane, po to, aby nasze wnętrze prezentowało się spójnie i estetycznie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz