Materiał Partnera

Felgi aluminiowe kontra felgi stalowe – które mają więcej zalet?

Felgi aluminiowe kontra felgi stalowe – które mają więcej zalet?

Ze względu na swój wygląd, felgi aluminiowe często są wymarzonym dodatkiem do auta. Wiele ich fanów twierdzi, że posiadając felgi wykonane z aluminium, odczuwają zdecydowanie większy komfort prowadzenia samochodu. Dla jednych jest to oczywisty i niepodważalny fakt, dla innych zwyczajne mity. Jakie są zalety obu rodzajów i które lepiej wypadają w ostatecznym rozrachunku?

Plastyczność i wytrzymałość na polskich drogach

Chociaż aluminium kojarzy się raczej z delikatnym metalem, to stal jest częściej narażona na pękanie podczas jazdy (np. przy najechaniu na krawężnik). Felgi aluminiowe są o wiele bardziej plastyczne i odporne na uszkodzenia lub odkształcenie. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń, to stalowe felgi są łatwiejsze w naprawie. Ich renowacji może dokonać nawet najbardziej amatorski mechanik, podczas gdy „alusy” wymagają profesjonalnego serwisu.

Lekkość i jakość materiałów

O komforcie prowadzenia pojazdu decyduje masa felg. Lekkie i wyjątkowo wytrzymałe felgi powstają w procesie odkuwania, jednak ich cena jest kilkukrotnie wyższa od tych odlewanych tradycyjnym sposobem. Mniejsza masa zawsze działa korzystnie na osiągi samochodu, dlatego dobrym rozwiązaniem jest metoda „Flow-Forming”, czyli walcowanie materiału po odlaniu odpowiedniego kształtu. 

Rodzaj felg, a pora roku

Na eksploatację aluminium mają duży wpływ przede wszystkim wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz sól, którymi posypywane są drogi w okresie zimowym.  Z tego powodu nie powinno się kupować felg w podejrzanych i niezarejestrowanych miejscach, gdyż mogą nie być odporne na szkodliwe warunki środowiska i środki chemiczne, z którymi na co dzień stykają się koła.

Wygląd i czyszczenie

W tej kategorii zdecydowanie wygrywa aluminium. Dzięki niemu samochód zyskuje unikatowy, luksusowy wygląd. Felgi aluminiowe mają błyszczącą, niemal lustrzaną powierzchnię. Dzięki łatwości obróbki aluminium mogą one posiadać szeroki wybór wzorów oraz kształtów. Felgi stalowe, zwłaszcza te w klasycznym, czarnym kolorze, zwykle prezentują się bardzo przeciętnie.

Ile kosztują felgi?

Cena felg zarówno stalowych, jak i aluminiowych zależy od rodzaju stopów oraz wykonania. Jeśli jesteśmy zdecydowani na alusy, jednak nie chcemy wydawać kilku tysięcy, warto skorzystać z oferty felg używanych, które znajdziemy między innymi na felgimazowieckie.pl. Firma specjalizuje się w sprzedaży oraz naprawie felg, dzięki czemu może zagwarantować najwyższej jakości produkty (zarówno nowe, jak i po renowacji). Felgi stalowe można kupić już za kilkaset złotych za komplet.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz