Artykuł sponsorowany

Ewidencja środków trwałych – Biuro Księgowo-Podatkowe

Ewidencja środków trwałych – Biuro Księgowo-Podatkowe

Oprócz szeregu spraw kadrowo-płacowych, czy też księgowo-rachunkowych, do których można zaliczyć prowadzenie ksiąg rachunkowych, ksiąg przychodów i rozchodów, a także ryczałtu ewidencjonowanego (w zależności od rodzaju przyjętych zasad ewidencjonowania podatkowego – pełne lub uproszczone), istotna jest także ewidencja środków trwałych. Jest to bardzo ważne dla wielu przedsiębiorców, ponieważ jej brak uniemożliwia wykorzystanie odpisów amortyzacyjnych przy obliczaniu dochodu, czy też kosztów uzyskania przychodu. Fachowe wsparcie w prowadzeniu ewidencji środków trwałych zapewnia Biuro Księgowo-Podatkowe ze Szczecina.

Czym jest ewidencja środków trwałych?

Ewidencja środków trwałych według prawodawstwa wykonywana jest w celu ujęcia rzeczowych składników majątków związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą. Najczęściej tego typu dokumenty księgowe, wykonuje się w przypadku ewidencjonowania uproszczonego, z wykorzystaniem ksiąg przychodów i rozchodów. Wtedy przedsiębiorcy, który korzystają z KPiR i środków trwałych, są zobowiązani do prowadzenia ich specjalnego rejestru. Ewidencja środków trwałych i jej prowadzenie jest zatem niezbędne do zaliczania amortyzacji w koszty działalności.

Środki trwałe w podmiotach gospodarczych

Za środki trwałe w podmiotach gospodarczych uznaje się przede wszystkich te składniki, które stanowią własność lub współwłasność podatnika, zostały przez niego nabyte, lub też wytworzone. Ich okres użytkowania powinien być dłuższy, niż rok, a dane przedsiębiorstwo powinno wykorzystywać je na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Za środki trwałe można zatem uznać budowle, budynki, lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia biurowe i technologiczne, środki transportu i inne przedmioty wartościowe, a także inwentarz żywy.

Z czego składa się ewidencja środków trwałych?

Ewidencja środków trwałych, jest prowadzona najczęściej w formie książeczki zakupionej w księgarni akcydensowej, wydrukowanych kart z uzupełnionymi tabelkami, z kartek z ręcznie narysowaną tabelką i wypełnionej ręcznie, czy też, jako odręczne pismo bez żadnej tabelki. Najważniejszymi informacjami, które muszą się w niej znaleźć to: określenie środka trwałego lub wartości niematerialnej lub prawnej (dodatkowa ewidencja), data nabycia, data przekazania do użytkowania, numer dokumentu stwierdzający zbycie, wartość początkowa, jednorazowa amortyzacja, wartość ulepszenia zwiększająca wartość początkową, a także z wyliczeń amortyzacji, na które składają się zaktualizowana wartość początkowa, współczynnik przeliczeniowy, podstawa liczenia amortyzacji, stawka amortyzacyjna, kwota odpisów amortyzacyjnych w roku, miesięczna kwota odpisu amortyzacyjnego.

Prowadzenie ewidencji środków trwałych

Obowiązkiem prowadzenia ewidencji środków trwałych, objęci są przedsiębiorcy, który korzystają z księgowości na zasadach uproszczonych. Uszczegóławiając chodzi o księgi przychodów i rozchodów, które coraz częściej są prowadzone przez wyspecjalizowane biura rachunkowe. Podejmując się stałej współpracy z tego typu eksperckimi podmiotami, należy zlecać im bezsprzecznie również ewidencjonowanie środków trwałych, czy też wartości niematerialnych oraz prawnych. Polecaną firmą, zajmującą się obsługą księgowo-rachunkową oraz kadrowo-płacową, jest Biuro Księgowo-Podatkowe w Szczecinie. Współpraca z nim to bardzo dobry ruch przedsiębiorstwa, dzisiaj bowiem profesjonalna pomoc podatkowa, bilansowa i księgowa, to sposób nie tylko na prawidłowe rozliczanie się z instytucjami skarbowymi, ale także ważny element prowadzenia innowacyjnej oraz rozwojowej firmy.

Biuro Księgowo-Podatkowe: pozostałe usługi

Biuro Księgowo-Podatkowe ze Szczecina oprócz prowadzenia ewidencji środków trwałych oferuje szeroki asortyment innych usług księgowych, takich jak: sporządzanie sprawozdań finansowych, prowadzenie rejestrów VAT, naliczanie wynagrodzeń, wystawianie faktur, sporządzanie listy płac, zgłaszanie pracowników do ZUS oraz wiele innych. Zapewnia kompleksową pomoc i wsparcie na każdym etapie działania przedsiębiorstwa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz