Artykuł sponsorowany

Ergonomia i jej znaczenie w biurze

Ergonomia i jej znaczenie w biurze

Ergonomia zajmuje się dostosowywaniem warunków pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. W szczególny sposób skupia się ona na biurach. Wbrew pozorom, przestrzeń biurowa, może bowiem stwarzać duże niebezpieczeństwo dla zdrowia pracujących w niej osób. Szczęśliwie z pomocą przychodzą tutaj producenci mebli biurowych i fotele ergonomiczne.

Ergonomia w biurze

Przestrzeń biurowa to miejsce, w którym wielu z nas spędza większą część dnia. Sposób, w jaki jest ona zaaranżowana, ma zatem ogromne znaczenie. Stanowisko pracy powinno pozwalać każdemu z nas na komfortową oraz bezpieczną pracę.

Jak tłumaczy nasz rozmówca z firmy SITPLUS, która specjalizuje się w produkcji nowoczesnych i ergonomicznych mebli biurowych: Ergonomia biurowa dba o to, aby wszystkie stanowiska pracy były odpowiednio dopasowywane do warunków psychofizycznych pracowników. Niestety nie wszyscy pracodawcy stosują się do zaleceń ergonomii koncepcyjnej podczas tworzenia nowych przestrzeni biurowych. Nie oznacza to jednak, że raz urządzone biuro musi pozostać w pierwotnej formie na zawsze. W takich sytuacjach wkracza ergonomia korekcyjna. Istnieje więc możliwość poprawy istniejących już warunków tak, aby zapewniały one bezpieczeństwo dla zdrowia pracowników oraz gwarantowały im wymagany komfort pracy.

Ergonomia niezależnie od momentu, w którym wkracza na teren biur, ma na celu zadbanie o dobro oraz wygodę każdego pracownika. Ten zaś, kiedy ma możliwość wypełniania swoich obowiązków w warunkach mu sprzyjających, pracuje z dużo wyższą wydajnością. Na zwiększoną produktywność pracowników wpływa wówczas dobre samopoczucie, którego źródłem jest zdrowie i zadowolenie oraz wynikający z nich brak absencji chorobowej. Jak widać ergonomia biurowa działa również na rzecz pracodawców. Usatysfakcjonowany i zdrowy pracownik jest w stanie bowiem generować większe zyski dla firmy.

Ergonomia biurowa w praktyce

Ergonomia w biurze szczególny nacisk kładzie na sposób, w jaki pracownicy siedzą w trakcie wielogodzinnej pracy. Dlatego tak istotnym elementem w trakcie aranżacji przestrzeni biurowej jest dobór odpowiednich foteli. Najlepszym wyborem, jakiego mogą dokonać pracodawcy jest wybór foteli ergonomicznych biurowych.

Na czym polega to rozwiązanie w praktyce? Fotel biurowy ergonomiczny jest prawidłowo wyprofilowany, dzięki czemu plecy osoby w nim siedzącej nie są zaokrąglone. Taka postawa zaś pozwala na odciążenie strategicznych podczas długotrwałej pracy odcinków kręgosłupa, a mianowicie lędźwiowego i szyjnego. Dzięki temu pracownik może uniknąć powstawania napięć mięśniowych, które w efekcie stają się przyczyną dotkliwego bólu oraz wad postawy, które bywają trudne w leczeniu. 

Po czym można poznać fotel ergonomiczny?

Obecnie na rynku możemy się spotkać z wieloma ofertami foteli ergonomicznych. Nie każda firma jednak uczciwie traktuje swoich klientów. Nie dajmy się oszukać i bądźmy ostrożni. Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie fotela ergonomicznego do biura?

Przede wszystkim nie dajmy się zwieść hasłom reklamowym, które głoszą, że dobry fotel ergonomiczny można nabyć za niewielkie pieniądze. Ze względu na swój charakter i rolę, jaką pełni, mebel ten wymaga wysokiej jakości materiałów oraz skomplikowanego procesu produkcyjnego. Stąd jego cena nie może być niska. Tani fotel biurowy zatem z pewnością nie będzie ergonomiczny.

W trakcie wyboru dobrego fotela biurowego zdecydowanie powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak jest wyprofilowane jego oparcie oraz siedzisko, a ściślej czy pozwalają one na zachowanie właściwej postawy ciała, umożliwiającej dosunięcie dolnej części pleców do oparcia.

Dalej, sprawdźmy, czy fotel jest wyposażony w odpowiednie systemy regulacji, które dodatkowo pozwalają na jego dostosowanie do sylwetki osoby, która będzie w nim w przyszłości pracowała. Fotel ergonomiczny musi posiadać:

  • regulację wysokości oparcia,
  • regulację podparcia lędźwiowego,
  • regulację wysokości siedziska (zapewniającą dopasowanie fotela do wzrostu jego użytkownika),
  • regulację pochylenia siedziska (które pozwala na bardziej naturalne wyprofilowanie miednicy).

Ponadto profesjonalny fotel biurowy musi być wyposażony w profil na wysokości odcinka lędźwiowego, czyli tzw. klin lędźwiowy, zapewniający siedzącej w fotelu osobie prawidłową lordozę kręgosłupa.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz