Artykuł sponsorowany

Elementy układu klimatyzacji samochodowej i jej odgrzybianie

Elementy układu klimatyzacji samochodowej i jej odgrzybianie

Klimatyzacja samochodowa to bardzo złożony układ pojazdu, o którym niestety zapomina wielu kierowców. Warto jednak wykonywać okresowe przeglądy, a także wymiany filtrów, ponieważ wpływa to nie tylko na funkcjonalność całego podzespołu, ale przede wszystkim na prawidłowy mikroklimat we wnętrzu samochodu. Dowiedz się zatem, jakie są elementy układu klimatyzacji auta, i czym jest proces jego odgrzybiania.

Podzespoły klimatyzacji

Cały układ klimatyzacji samochodowej składa się na wiele elementów. Mowa o sprężarkach, skraplaczach, osuszaczach, zaworach rozprężających, zaworach dławiących, rozprężaczach, presostatach, czujnikach, dmuchawach, kształtkach i wężach, czy wentylatorach skraplacza. Poszukiwanie usterki systemu, jest zatem zadaniem, z którym mogą poradzić sobie tylko wyspecjalizowane firmy serwisowe. Jedną z nich jest Klima-Care, która zajmuje się przeglądami technicznymi oraz naprawami klimatyzacji samochodowych, maszyn rolniczych, maszyn budowlanych, czy pojazdów ciężarowych. W przypadku układów aut osobowych, znajomość konstrukcji tworzonych przez różnych producentów, jest kluczowa. Warto wiedzieć przy tym, że brak wymiany czynnika chłodzącego w klimatyzacji, a także filtrów, bardzo często doprowadza do usterek sprężarek. Podobnie jest w przypadku braku przeprowadzania procesu zwanego odgrzybianiem klimatyzacji.

Odgrzybianie klimatyzacji

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej stosuje się po to, aby: po pierwsze usprawnić działanie całego układu i nie narażać go na usterki; po drugie, aby we wnętrzach pojazdów utrzymywał się odpowiedni zdrowy mikroklimat; oraz po trzeci, aby wyeliminować nieprzyjemny zapach, który może wydostawać się z wentylatorów zagrzybionego podzespołu. Sam proces oczyszczania klimatyzacji nie jest bardzo wymagający. Dzisiaj najczęściej stosuje się metodę ozonowania, a także wykorzystania ultradźwięków. Techniki te zaliczane do działań dezynfekcyjnych, a pozwalają na zabicie wszystkich bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów, a także pleśni, grzybów oraz roztoczy. Dodatkowo ozonowanie neutralizuje zapach stęchlizny, dymu tytoniowego, benzyny, smarów, czy zapachów pochodzących z odświeżaczy. Ozonowanie szczególnie ważne jest również przy użytkowaniu pojazdów przez osoby z alergiami wziewnymi. Ozon 03, czyli tak zwany aktywny tlen, niszczy alergeny z pyłków kwiatowych, a jego skuteczność oceniana jest na niemalże 100%. W porównaniu z chlorem, gaz ten jest o kilka razy bardziej wydajny, a przy tym całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia.

Warto wiedzieć: Po procesie ozonowania, gaz działa w układzie klimatyzującym około trzy dni. Po tym czasie powoli jego działanie spada, a różne mikroorganizmy muszą rozpocząć nowy cykl życiowy, polegający również na namnażaniu. Zanim będą one zagrożeniem dla naszego zdrowia minie kilka miesięcy. W tym czasie jesteśmy w stanie przeprowadzić powtórnie proces odgrzybiania, zapewniając sobie stałe bezpieczeństwo i jakość powietrza w kokpicie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz