Materiał Partnera

Serwis klimatyzacji samochodowej

Serwis klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja w samochodach odpowiada za utrzymanie wskazanej, optymalnej dla naszych potrzeb temperatury. W ostatnich latach stała się podstawowym wyposażeniem każdego samochodu. Dzięki niej możemy podróżować w komfortowych warunkach, bez względu na to, jaka pogoda panuje na zewnątrz.

Po co serwisować klimatyzację?

Układ chłodzący pracuje m.in. dzięki wypełnieniu specjalnymi środkami konserwującymi i smarami. Jeśli nie będziemy ich systematycznie uzupełniać, mechanizm klimatyzacji może ulec awarii. Klimatyzacja w samochodach nie jest już wymarzonym luksusem, ale standardem. Aby dobrze nam służyła, trzeba dbać o jej dobry stan. Dzięki temu zawsze będziemy mogli podróżować w komfortowych warunkach i cieszyć się przyjemnym chłodem w upalne dni.

Przegląd klimatyzacji

Specjaliści z branży radzą, aby klimatyzację samochodową przynajmniej raz w roku poddać przeglądowi. Stan klimatyzacji najlepiej jest sprawdzić przed sezonem letnim, zanim nadejdą upały. Aby mieć pewność, że wszystko będzie działało niezawodnie, warto oddać auto do sprawdzonego i profesjonalnego warsztatu. To, co bezwzględnie należy skontrolować, to bez wątpienia stan sprężarki, szczelność klimatyzacji, sprawność i tempo chłodzenia, a także poziom ilości czynnika chłodzącego. Specjaliści powinni także ocenić poziom zagrzybienia całego układu i w razie potrzeby usunąć zanieczyszczenia.

Ile to kosztuje?

Ceny za sam przegląd klimatyzacji samochodowej są dość zróżnicowane. Wiele zależy od jej rodzaju, a także modelu auta oraz, przede wszystkim, standardu, jaki reprezentuje warsztat samochodowy. I tak – ceny wahają się od 100 do nawet ponad 400 zł.

Rady eksperta

Co prawda, przegląd klimatyzacji samochodowej należy wykonywać regularnie, przynajmniej raz w roku, ale pamiętajmy, aby przypadkiem nie uzupełnić czynnika chłodzącego ponad potrzebę. Aby prawidłowo ocenić zapotrzebowanie, najpierw należy czynnik odzyskać i zważyć, dopiero wtedy będziemy wiedzieć, jaką ilość należy uzupełnić. Jeśli klimatyzacja nie miała poważniejszych usterek, w ciągu roku powinno ubyć ok. 10% czynnika. Dla sprawnego działania całego układu chłodzącego, warto uzupełniać go na bieżąco – powiedział Jarosław Przybysz, który prowadzi warsztat samochodowy w Garwolinie. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz