Materiał Partnera

Elementy diagnostyki weterynaryjnej

Elementy diagnostyki weterynaryjnej

Posiadanie czworonożnego pupila to nie tylko radość i zabawa. Zdarza się, że zwierzęta zapadają na różnego rodzaju choroby, które bywają trudne do wykrycia. Na szczęście, dzięki diagnostyce weterynaryjnej można odkryć przyczynę złego samopoczucia naszego czworonoga i walczyć o to, by z każdym dniem czuł się lepiej. Sprawdźcie jakie są elementy diagnostyki weterynaryjnej.

Po co potrzebna jest diagnostyka weterynaryjna?

Diagnostyka weterynaryjna umożliwia wczesne wykrycie choroby lub schorzenia, na które cierpią czworonogi. W jej zakres wchodzi kilka badań, które warto przeprowadzać regularnie – w ten sposób wasz czworonóg będzie cieszyć się długim i szczęśliwym życiem.

-Systematyczne przyprowadzanie zwierzaka do lecznicy weterynaryjnej w celu zrobienia mu badań diagnostycznych jest wyrazem odpowiedzialności opiekuna. Warto więc regularnie badać pupila i otoczyć go szczególną troską, jeśli zauważycie jakiekolwiek niepokojące symptomy w jego zachowaniu – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Przychodnię Weterynaryjną REHAwet.

Radiologia w diagnostyce weterynaryjnej

Dzięki rozwojowi techniki cyfrowej w radiografii można uzyskać obraz w świetnej jakości i ostrości. Z pomocą badania radiologicznego można zbadać, między innymi, stawy biodrowe u psa (w kierunku dysplazji). Ponadto, dzięki RTG weterynarz może dodatkowo ocenić skórę, płuca, kości oraz stawy z aparatem ścięgnistymi,

Badanie radiologiczne daje bardzo szeroki zakres informacji na temat stanu zdrowia zwierzaka, dlatego warto się na niego zdecydować, gdy zauważycie jakąkolwiek zmianę w zachowaniu pupila.

Drugi element: diagnostyka laboratoryjna

Innym elementem diagnostyki weterynaryjnej jest ta laboratoryjna, która umożliwia ocenę ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia. Stosuje się ją tam, gdzie wywiad, oględziny oraz standardowe badanie stetoskopem nie są wystarczające do postawienia diagnozy.

Laboratoryjna diagnostyka weterynaryjna opiera się przede wszystkim na specjalistycznych badaniach morfologicznych, pozwalających na ocenę krwinek białych, czerwonych, hematokrytu oraz płytek krwi. Warto zdecydować się na tego typu badania w przypadku, w którym opiekun zauważy u czworonoga nietypowe sygnały mogące świadczyć o chorobie.

W zakres diagnostyki laboratoryjnej wchodzi także badanie kału i moczu. Na ich podstawie lekarz otrzymuje informacje o końcowych produktach przemian ustrojowych, czyli o funkcjonowaniu całego organizmu.

Badanie serca i USG jako elementy diagnostyki weterynaryjnej

Podczas diagnozowania choroby u zwierząt, konieczne jest także wykonania echa serca. Wyniki tego badania dostarczają informacji na temat pracy i budowy serca łącznie z wszystkimi jego elementami, a więc przegrodami, ścianami i strunami ścięgnistymi. Echokardiografia pozwala więc weterynarzowi skutecznie i szybko zdiagnozować schorzenia serca i dopasować do nich odpowiednią terapię.

Ostatnim elementem diagnostyki weterynaryjnej, o którym warto wspomnieć, jest USG, czyli ultrasonografia. To nieinwazyjne badanie umożliwia przegląd powierzchniowy i głęboki. Badanie to jest niezbędne do przeprowadzenia badań biopsyjnych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz