Artykuł sponsorowany

Ekspertyza budowlana - kiedy i w jakim celu?

Ekspertyza budowlana - kiedy i w jakim celu?

 Ekspertyza budowlana to termin dość często pojawiający się w literaturze branżowej – tymczasem w polskim prawie budowlanej do tej pory nie istnieje żadna precyzyjna definicja tej procedury. W poniższym artykule postaramy się przedstawić najważniejsze informacje na jej temat, przede wszystkim zastanowimy się kiedy i w jakim celu się ją przeprowadza?

Ekspertyza budowalna – co to takiego?

W pierwszej kolejności wyjaśnijmy, czym jest ekspertyza budowlana? Z grubsza rzecz ujmując nazywamy w ten sposób profesjonalnie sporządzone opracowanie, w którym przedstawione zostały szczegółowe ustalenia dotyczące stanu danego obiektu budowlanego. Do sporządzenia takiego opracowania wykorzystuje się dane pozyskane w wyniku badań oraz obliczeń, a dotyczące konstrukcji wszystkich poszczególnych elementów konstrukcyjnych obiektu, np. ścian, stropów, fundamentów, dachu etc. Proces przeprowadzania ekspertyzy budowlanej rozpoczyna się od oględzin budynku – dopiero w dalszych etapach przeprowadza się pomiary i badania

Czemu służy ekspertyza budowlana

Skoro już wiemy, na czym polega ekspertyza budowlana, należy odpowiedzieć na pytanie w jakim celu przeprowadza się badanie budynków? – Zadaniem ekspertyzy budowlana jest między innymi zweryfikowanie prawidłowości wykonanych robót budowlanych, czy też ustalenie, że czy prace wykończeniowe oraz izolacje zostały wykonane w należyty sposób – wyjaśnia przedstawiciel firmy Km-Construction, specjalizującej się w wykonywaniu tego typu opracowań – Przeprowadzana jest ona również w przypadku starszych obiektów, których stan wymaga przeprowadzenia stosownych prac renowacyjnych i remontowych. 

Specjaliści przeprowadzający ekspertyzę mają za zadanie zdiagnozować prawidłowo stan techniczny budynku, zlokalizować jego wady oraz opisać zalecenia dotyczące ich usunięcia. Mimo, że polskie prawo nie przewiduje, co powinna powinno zawierać sprawozdanie wieńczące ekspertyzę, to w branży powszechnie jest przekonanie, że powinna ona być przeprowadzana w sposób bardzo rzetelny oraz dokładny. Nieprawidłowości w prowadzeniu ekspertyzy mogą prowadzić do zaniedbań w dalszej eksploatacji budynku i jego stopniowego niszczenia.

Kiedy przychodzi czas na wykonanie ekspertyzy?

Kiedy należy wykonać ekspertyzę? Przepisy budowlane przewidują konieczność wykonania ekspertyzy przed podjęciem jakichkolwiek działań zmierzających do modernizacji danego obiektu lub zmiany jego użytkowania. Warto skorzystać z tej procedury również wtedy, gdy w czasie eksploatacji w konstrukcji budynku pojawiają się widoczne wady – ekspertyza pomoże ustalić, czy mogą one stanowić zagrożenie oraz jakie są ich przyczyny. Pomoc doświadczonego rzeczoznawcy przyda się również kiedy zamierzamy kupić dom lub inny obiekt budowlany, który może posiadać ukryte wady konstrukcyjne. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz