Artykuł sponsorowany

Do czego służą kraty pomostowe?

Do czego służą kraty pomostowe?

Kraty pomostowe to element powszechnie stosowany w budownictwie przemysłowym. Czym one są i do czego służą? Tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Czym są kraty pomostowe?

Kratami pomostowymi nazywamy elementy konstrukcyjne wykonywane z metalu – najczęściej stali nierdzewnej – i stosowane głównie w budownictwie przemysłowym lub chemicznym. Najczęściej spotykane są w takich obiektach jak hale produkcyjne i magazynowa, a także w zabudowie zewnętrznej obiektów takich jak zbiorniki, silosy, czy oczyszczalnie ścieków. Są to czworoboczne kraty, wytwarzane poprzez zgrzewanie lub wciskanie podłużnych płaskowników o szerokości kilku milimetrów w ten sposób.

Do czego służą kraty pomostowe?

Przeznaczenia krat pomostowych nietrudno się domyślić. - Zgodnie ze swą nazwą wykorzystywane są one do budowania pomostów, kładek, schodów oraz innych poziomych powierzchni, przeznaczonych do pieszego przemieszczania się w obrębie danego obiektu – fabryki, magazynu etc. – wyjaśnia specjalista firmy Metalexport. Dlaczego to właśnie kraty pomostowe są wykorzystywane w tym celu? Powodów jest kilka:
  • Kraty pomostowe wykonywane są z wytrzymałej stali nierdzewnej, czarnej lub ocynkowanej. Wysoka wytrzymałość jest wymagana w środowisku pracy, ponieważ konstrukcje wykonywane z krat pomostowych powinny być odporne na wysokie obciążenia.
  • Stal nierdzewna odporna jest na działanie niesprzyjających warunków środowiskowych, np. wilgoci oraz różnego rodzaju substancji chemicznych. Dzięki temu nadaje się do zastosowania w obiektach, w których istnieje duże ryzyko kontaktu z tego typu czynnikami.
  • Wykonanie z równolegle ułożonych płaskowników sprawia, że kratownica waży mniej, niż gdyby była wykonania z jednolitej płyty metalowej. Nie traci ona przy tym swej wytrzymałości na obciążenia.

Rodzaje krat pomostowych

Kraty pomostowe dzielimy na dwie główne kategorie:

  • Kraty wciskane – zbudowane są z płaskowników nośnych, połączonych ze sobą na pomocą płaskowników poprzecznych, ułożonych prostopadle. Maksymalna dopuszczalna długość i szerokość tego typu kraty wynosi odpowiednio 2200 i 1700 mm.
  • Kraty zgrzewane – zbudowane z równolegle rozmieszczonych płaskowników nośnych o szerokości 2 - 5 mm, które połączone są ze sobą za pomocą poprzecznych prętów o średnicy 6 mm. Kraty zgrzewane oznaczane są za pomocą skrótów, m.in. KOZ, oznaczającego kratę obramowaną z prętem żłobionym lub KNZ, oznaczającego kratę nieobramowaną.

Zasady konstrukcji obu typów krat opisane są przez normę DIN 24537.  W obu przypadkach możliwe jest uzyskanie krat o różnych wymiarach i wielkości oczek, oraz wykonanie krat w wersji serrated, czyli posiadającej właściwości antypoślizgowe.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz