Artykuł sponsorowany

Efektywne sterowanie pompami w przepompowni ścieków

Efektywne sterowanie pompami w przepompowni ścieków
Zastosowanie dwóch pomp w przepompowni ścieków jest rozwiązaniem często stosowanym ze względu na swoją efektywność. Praca sekwencyjna z przemienną wymaga jednak wykorzystania odpowiednich sterowników. Umożliwiają one sterowanie sondą hydrostatyczną z dwoma pływakami. Jak konkretnie zbudowana jest tego typu szafka sterownicza i czym dokładnie się charakteryzuje?

Trwała konstrukcja

W zależności od typu przepompowni w przypadku montażu szafki sterowniczej stosuje się jej dwa najpopularniejsze modele. Pierwszym z nich jest szafka z fundamentem, którą umieszcza się w zabudowie zewnętrznej. Montaż na specjalnie przygotowanym postumencie lub wkopanie elementu w ziemię to rozwiązanie często wybierane, które gwarantuje łatwy dostęp do sterowania pompami. Proces ten natomiast odbywa się dzięki zainstalowaniu specjalnego mikroprocesorowego sterownika. Znajduje się on przeważnie na drzwiach wewnętrznych w takim układzie.

Sterownik programuje się w sposób odpowiedni i optymalny dla danej przepompowni. Poszczególne parametry można modyfikować w określonych zakresach, jednak jest to możliwe wyłącznie po podaniu hasła administratora. Takie rozwiązanie stanowi dodatkowe bezpieczeństwo przed niechcianą zmianą w zakresie działania pomp. Sterownik tego typu można zakupić wyłącznie u sprawdzonych dystrybutorów, do których należy firma Elektron. Proponuje ona m.in. specjalne urządzenia wykorzystywane do sterowania dwiema pompami o ruchu bezpośrednim. Czym dokładnie charakteryzuje się taki sterownik?

Wiele funkcji sterowniczych

Zasilany wytrzymałym przewodem pięciożyłowym sterownik wyposażony jest przede wszystkim w wiele zabezpieczeń. Chronią one przed zanikiem faz zasilających, przeciążeniami czy suchobiegiem. Warto zauważyć, że w profesjonalnie zaprogramowanych sterownikach funkcje te dostępne są oddzielnie dla każdej z pomp, co jest rozwiązaniem bardzo funkcjonalnym. Sterowanie pomp odbywa się sekwencyjnie dzięki dwóm poziomom załączenia i jednym wyłączenia, a ich praca jest przemienna.

Zapewnia to doskonałą efektywność i wykorzystanie możliwości każdej pompy zainstalowanej w przepompowni ścieków. Warto też wiedzieć, że sterownik do przepompowni w przypadku awarii pompy uruchamia automatycznie drugą, co pomaga zapobiec przerwom w działaniu. Pompami można też sterować manualnie z pominięciem sterownika. Jego zastosowanie znacząco jednak ułatwia wydajne funkcjonowanie przepompowni ścieków i warto zdecydować się na zamontowanie takiego właśnie systemu. Zakup i programowanie sterownika należy jednak powierzyć specjalistom, którzy dopasują optymalne rozwiązania dla danej przepompowni.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz