Materiał Partnera

E - szkolenia czy konsultacje – jaki kurs wybrać?

E - szkolenia czy konsultacje – jaki kurs wybrać?

Prowadzenie firmy od strony księgowej nie zawsze wymaga pomocy fachowego biura księgowego. Wszystko zależy od profilu działalności firmy oraz ilości generowanych dokumentów miesięcznie. Bywa, że po odpowiednim przeszkoleniu jesteśmy w stanie sami zapewnić sobie obsługę księgową firmy bez ponoszenia comiesięcznych kosztów wynikających ze współpracy z firmami zewnętrznymi. Gdzie i jak się szkolić? Możliwości jest kilka.

Przede wszystkim prowadząc firmę bądź gdy dopiero zamierzasz założyć firmę, ważne, abyś miał opanowane podstawy księgowości, dzięki którym nawet jeśli zlecisz prace księgowe na zewnątrz, unikniesz popełniania błędów, w codziennym funkcjonowaniu firmy, bardzo często będące konsekwencjami nieznajomości zagadnień księgowych.

Każdy z nas ma jakieś pojęcie o wystawianiu poprawnym dokumentów księgowych, o opisywaniu ich, wiemy, że część usług czy zakupionych produktów możemy wliczyć w koszty funkcjonowania firmy a część, mimo że wstępnie wydawałoby się, że również dotyczą firmy, finalnie okazuje się, że jest inaczej. Brak usystematyzowanej wiedzy w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności może być tak samo tragiczne w skutkach, jak pomyłki księgowe w wielkich korporacjach, czy spółkach.

Zastanówmy się, na co możemy się zdecydować?

Na rynku istnieje wiele form odpłatnych i nieodpłatnych, z których możesz poznać zagadnienia księgowe. Jedne głębiej, inne bardziej powierzchownie opisują różne problemy, jakie mogą zaistnieć w firmie.

Mamy zatem:

 • poradniki w formie filmów i prezentacji slajdów,
 • kursy stacjonarne,
 • kursy e-lerningowe,
 • indywidualne szkolenia

Według Doroty-Kubik Jasińskiej, prowadzącej szkolenia z księgowości, sprawa nie jest oczywista. Darmowe formy w postaci poradników filmiki, prezentacje dostępne w internecie, których nie oszukujmy się, wartość merytoryczna jest różna, od kiepskich po powiedzmy dobre. Łączy je jedno - ogólne traktowanie tematów księgowych. Żaden Youtube-owy film nie odpowie ci na nurtujące Cię pytania, nie wyjaśni, nie rozwinie ci zagadnień, których nie rozumiesz.

Kursy stacjonarne – pozwalają na pewno na szersze, głębsze zrozumienie spraw księgowych ze względu na możliwość interakcji i wymiany doświadczeń z kursantami czy z prowadzącym szkolenie. Jednakże wymagają od Ciebie w pełni dostosowania się do miejsca, czasu trwania ich, powodują, że na czas trwania szkolenia musisz zaniechać innych działań, bycia w tym samym czasie w firmie i nadzorowania postępu prac. Istnieją branże, firmy zwłaszcza w skali mikro, gdzie twoja nieobecność to przestój w funkcjonowania firmy, przestój to nie generowanie przychodów, a niegenerowanie przychodów to mniejszy zysk na koniec miesiąca rozliczeniowego.

Tu z pomocą i nieocenionym wsparciem dla właścicieli firm pojawiają się kursy e-lerningowe. Ich zaletą jest dowolność terminu rozpoczęcia i zakończenia szkolenia, mnogość tematyki szkoleń pozwala stopniowo krok po kroku zdobywać wiedzę, dzięki której prowadzenie księgowości w twojej firmie, nie będzie dla ciebie problemem. Jak podpowiada właścicielka jednej z firm szkoleniowych, specjalizujących się zarówno w kursach stacjonarnych z księgowości, jak i e-lerningowych, Dorota Kubik-Jasińska, ważne, aby nim wykupimy dane szkolenie sprawdzić, co mamy zapewnione w ramach e-kursu:

 • Czy będzie to tylko forma filmów i prezentacji?
 • Czy będzie rozszerzony o zadania, quziy sprawdzające opanowanie danego tematu szkolenia?
 • Czy przewidziane są godziny konsultacyjne, dzięki którym zdobytą wiedzę z łatwością przełożysz na grunt swojej firmy?
 • Czy potrzymasz certyfikat dokument potwierdzający opanowanie danej tematyki szkolenia?
 • Czy zapewniana jest opieka poszkoleniowa, pomagająca usystematyzować wiedzę w praktyce?

Powyższe pytania wydają się tendencyjne, oczywiste, ale warto dobrze sprawdzić organizatora e-kursu, aby nie okazało się, że finalnie poza zapłaceniem pieniędzy za dostęp do nagranych materiałów szkoleniowych, nie będziemy mogli nasze wątpliwości, zanotowane pytania skonfrontować z ekspertem ds. księgowości bez ponoszenia dodatkowych kosztów. E-szkolenia z księgowości wymagają samozaparcia, motywacji, ale umówmy się, korzystając ze stacjonarnych kursów, jeśli sami nie poświęcimy czasu na opanowanie materiału, nikt tego za nas nie zrobi. W obu przypadkach samozaparcie i motywacja są na równym poziomie, a plusem na pewno za to jest fakt, że e-kurs nie powoduje przerw w życiu twojej firmy.

Aby zminimalizować, zoptymalizować czas trwania kursu z zakresu księgowości warto rozważyć formę szkoleń indywidualnych, odbywających się face-to-face z ekspertem, bez wychodzenia w firmie. Co prawda ta forma również nakłada na ciebie pewne ramy czasowe, wynikające z dostępności pracy szkoleniowca, jednakże wiedza, którą zdobędziesz na tego typu szkoleniach, trafi w sedno twoich problemów.

 • Dobrana zostaje ilość wiedzy teoretycznej względem praktyki do minimum pozwalającego ci na zrozumienie tematu,
 • Bezpośrednia interakcja pozwala na zmianę sposobu omówienia problemu na sposób przystępny dla ciebie,
 • Każda minuta szkolenia oparta jest na przykładzie, symulacjach zdarzeń mogących zaistnieć w twojej firmie, dotyczy twojej specyfiki działalności,
 • Prowadzący szkolenie to już nie wykładowca a doradca finansowy, twój partner w biznesie, który dopilnuje, abyś wiedzę merytoryczną przełożył na praktykę.

Rozwój branży szkoleniowej jaki nastąpił w ostatnim dziesięcioleciu, jest olbrzymi, pozwala na wybór szkoleń finansowo-księgowych, zarówno pod względem formy, jak i tematyki kursu, jaki system wybrać? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, recepty pod każdego przedsiębiorcę, na pewno warto rozważyć nowoczesne formy, czyli szkolenia indywidualne - łączące formy stacjonarne z e-lerningowymi, dodatkowo podparte indywidualnymi konsultacjami systematyzującymi wiedzę.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz