Materiał Partnera

Doradztwo podatkowe dla przedsiębiorstwach

Doradztwo podatkowe dla przedsiębiorstwach

Podmioty gospodarcze z różnych branż biznesowych, w celu zwiększenia konkurencyjności swojej działalności, a także w związku z chęcią podwyższenia standardów zarządczych, korzystają z usług profesjonalnych biur rachunkowych z kompetencjami doradztwa podatkowego. To właśnie tacy specjaliści są w stanie znacznie usprawnić obrót gospodarczy danej firmy.

Ewidencja podatkowa doradcy podatkowego

Większość dzisiejszych doradców podatkowych działa również w outsourcingowych usługach księgowych, które łączą się z obsługą podatkową. Każde przedsiębiorstwo musi bowiem wybrać jedną z wielu metod ewidencji podatkowej, do których należą między innymi: karty podatkowe, rozliczenia na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego, rozliczenia na podstawie księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych pełnej księgowości. Warto wiedzieć, że już samo skorzystanie z usług księgowych przynosi przedsiębiorstwu wymierne korzyści finansowe i nie tylko. Dany podmiot gospodarczy nie musi bowiem powoływać w swojej strukturze działu księgowo-płacowego, którego roczne utrzymanie jest znacznie wyższe, niż bardziej kompleksowa i specjalistyczna pomoc doradcy podatkowego. Należy jednak zawsze rozróżniać standardowe biura księgowe, od tych prowadzonych przez doradców podatkowych. Działania tychże specjalistów są bowiem oparte o znacznie obszerniejsze i wnikliwsze metodologie, co pozwala między innymi na uszczelnienie systemu podatkowego. Świadczy o tym między innymi liczba osób wpisana do rejestru Krajowej Izby Doradców Podatkowych – w Polsce działa zaledwie ponad 8800 uprawnionych specjalistów. Jednym z nich jest Krzysztof Baran, który prowadzi w Warszawie Kancelarię doradztwa podatkowego Viko s.c.

Zakres działań doradcy podatkowego

Zakres działań doradcy podatkowego jest bardzo szeroki i zależy od indywidualnych potrzeb danego podmiotu gospodarczego. Często podstawową czynnością jest usprawnianie samego systemu księgowo-płacowego, przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii – innowacyjne programy rachunkowe. Wiele firm korzysta jednak z szerokich opinii podatkowych, które są związane z planowanymi inwestycjami nieruchomościowymi, z zakupem sprzętu i pojazdów, a także z umowami handlowymi. Najlepsi doradcy oferują również stałe konsultacje podatkowe, które mogą uwzględniać sporządzanie pism w postępowaniach podatkowych, sporządzanie rozliczeń rocznych – również tych uwzględniających dochody zagraniczne – a także pomoc w rejestracji w urzędach. Ważna jest też reprezentacja doradców podatkowych w instytucjach kontrolnych i pomoc w trakcie firmowych audytów.

Opracowanie:
Warszawa, Podwale 17 lok. 211
tel. 22 635 87 02
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz