Artykuł sponsorowany

Domowy kompostownik, czyli sposób na odpady biodegradowalne

Domowy kompostownik, czyli sposób na odpady biodegradowalne

Odpady biodegradowalne to wciąż niezagospodarowany obszar, niewielu bowiem wie, że można je powtórnie wykorzystać na użytek własnego gospodarstwa domowego. Sposobem są zyskujące na znaczeniu, szczególnie w środowiskach ekologicznych i zero-warte, kompostowniki, które można zakładać także w miastach. Czym są, jak je wykonać i jak wykorzystać płynące z nich naturalne, „czarne złoto”? Sprawdź! 

Czym są odpady biodegradowalne?

Do odpadów biodegradowalnych zaliczamy resztki pochodzenia naturalnego, takie jak rośliny, liście oraz pędy, odpady z drewna, trawę i przede wszystkim - odpady kuchenne (wszelkiego rodzaju obierki i skórki po warzywach i owocach, skorupy jaj i fusy). Coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę, że poza wywozem odpadów tego typu, można je efektywnie i racjonalnie wykorzystać, a sposobem na to jest kompostowanie.

Kompostowanie – wykorzystaj moc natury

Zjawisko kompostowania stanowią procesy, jakie w sposób naturalny zachodzą w naturze. Polegają one na rozkładaniu materii przez organizmy takie jak bakterie i grzyby, w efekcie czego powstaje wartościowy nawóz, który można wykorzystać do wzmacniania domowych roślin, czy wzrostu ogrodu.  Czynnikiem, który przyspiesza rozkład jest między innymi wysoka rozmaitość resztek wchodzących w skład kompostu, co jest korzystne w przypadku najczęściej niezwykle zróżnicowanych odpadów z naszych kuchni.

Jak to zrobić?

Posiadanie własnego kompostownika jest stosunkowo łatwe, bowiem na rynku istnieje szereg rozwiązań pozwalających nam na realizację tego zadania. Za około 200 zł możemy zakupić profesjonalnie wykonane pudełko wyposażone w specjalne filtry, także te pochłaniające nieprzyjemne zapachy oraz zaprojektowane tak, aby ułatwić odpowiednią cyrkulację powietrza w środku. Jeśli zamierzamy umieścić nasz kompostownik na zewnątrz, możemy skorzystać również ze zwykłego drewnianego pojemnika. W przypadku jego ulokowania, warto wybrać miejsce osłonięte od wiatru oraz pełnego słońca, co uchroni przed utratą wilgoci, która konieczna jest, aby procesy rozkładu zachodziły w sposób sprawny.

O czym należy pamiętać?

Efektywne działanie kompostownika będzie wymagało od nas przestrzegania kilku dodatkowych reguł. Przede wszystkim, umieszczane w nim odpadki muszą być odpowiednio rozdrobnione, co pozwoli na swobodniejszy przepływ powietrza. Ważne jest także unikanie wrzucania konkretnych produktów takich jak: skórki po owocach cytrusowych (spowalniają procesy rozkładu), resztki mięsa i nabiału oraz odpadki gotowane lub nadmiernie słone.

Efekt

Na efekty naszych działań będziemy musieli poczekać kilka miesięcy. Jeśli już odniesiemy sukces, uzyskamy pełnowartościowy i ekologiczny nawóz, który znakomicie spisze się zarówno w przypadku pielęgnacji roślin domowych, jak i ogrodowych.

Firma Eco-Cars która oferuje sprzedaż oraz serwis śmieciarek, posiada w swej flocie hybrydowe, a co za tym idzie, ekologiczne pojazdy. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz