Artykuł sponsorowany

Jak dobrze zagospodarować odpady poprodukcyjne w Twojej firmie

Jak dobrze zagospodarować odpady poprodukcyjne w Twojej firmie

Każda firma, której działalność opiera się na produkcji, musi spełniać określone normy i zasady dotyczące gospodarowania odpadami. Ich nieznajomość, bądź po prostu nieprzestrzeganie, może mieć swoje konsekwencje w postaci konieczności płacenia kar, podwyższenia opłat środowiskowych, a nawet wstrzymania działalności. Doradzamy jak najlepiej zagospodarować odpady poprodukcyjne.

Opłaty za wprowadzenie zanieczyszczeń

W zasadzie każde przedsiębiorstwo objęte jest systemem opłat za korzystanie ze środowiska. Firmy mają więc obowiązek uiszczania opłat za wprowadzanie zanieczyszczeń. Muszą też prowadzić segregację i ewidencję odpadów oraz składać sprawozdań dotyczących ich wytwórstwa.

-Przedsiębiorstwa ponoszą koszty wprowadzania gazów lub płynów do powietrza, wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi, poboru wody oraz składowania odpadów. Opłaty firmy naliczają we własnym zakresie, w oparciu o stawki ustalone przez ministra środowiska i muszą wnosić je bez specjalnego wezwania. Co więcej, jeśli nie posiadają odpowiedniego pozwolenia o dopuszczalnej emisji gazów i pyłów do środowiska, muszą płacić o 200 lub nawet 500% więcej, niż przedsiębiorstwa posiadające takowe pozwolenia – wyjaśnia ekspert reprezentujący firmę Surowce Wtórne Menesiak.

Odpady poprodukcyjne – jak nimi gospodarować

Zanim wytworzone odpady poprodukcyjne zostaną przekazane firmie, która przetransportuje je w odpowiednie miejsce (do przetwórcy lub składowiska, decydują o tym charakter i właściwości fizykochemiczne odpadów, a także decyzje administracyjne), firma musi zarządzać nimi zgodnie z Ustawą o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r., magazynować je i zbierać selektywnie.

Odpady wytworzone w wyniku produkcji należy magazynować w sposób zależny od ich rodzaju, a więc odpowiednio pod zadaszeniem, w przeznaczonych do tego kontenerach i pojemnikach lub w oznakowanych miejscach. Najważniejsze, by nie zagrażały one środowisku. Co więcej, odpady przemysłowe muszą być właściwie segregowane i magazynowane do ilości transportowych.

Odpady poprodukcyjne przekazywane do transportu muszą być oznakowane kodami zastosowanymi w katalogu odpadów, a także odpowiednio zapakowane w pojemniki zapewniające im bezpieczny transport.

Warto wiedzieć, że wytwórca odpadów poprodukcyjnych może gospodarować nimi samodzielnie (o ile posiada specjalne pozwolenia) lub może zlecić ich gospodarowanie firmie, która posiada zezwolenia na zbieranie odpadów. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz