Dom z bali czy murowany – który wybrać?

Dom z bali czy murowany – który wybrać?

Budowa domu to poważna inwestycja. Wymaga ona od nas wkładu dużych pieniędzy i sił. Przede wszystkim należy zadecydować, z jakich materiałów będzie budowana nasza nieruchomość. Decyzja ta nie jest prosta – wszystko ma swoje wady i zalety. Przeczytaj, jakie cechy są charakterystyczne dla budowli murowanych, a co wyróżnia domy z bali. Podejmij dobrą decyzję.

Czy zdecydować się na dom z bali?

Domy z bali mają wiele zalet. Przede wszystkim należy brać pod uwagę to, że drewno sprawi, że będziemy bliżej natury. Takie rozwiązanie niesie za sobą także korzyści zdrowotne takie jak spokojniejszy  sen czy lepsza wydolność układu oddechowego.

Jeżeli zależy nam na czasie, tutaj zaletą będzie szybki czas wykonania. Postawienie domu z bali zajmuję o wiele mniej czasu niż wybudowanie murowanego domu. Dzięki temu szybciej możemy się wprowadzić i zaoszczędzimy nerwy. Pamiętać należy jednak o tym, żeby znaleźć sprawdzoną ekipę budowlaną. Domy z bali wymagają doświadczonych specjalistów o wysokich kwalifikacjach.

Jest to szczególnie ważne, gdyż błędy wyjdą po latach. To jest właśnie minus zdecydowania się na domy z bali. Drewno po latach może się osadzać. Dlatego też takie prace wymagają ludzi, którzy doradzą nam, jaki gatunek drewna wybrać i dopilnują, aby wszystko wykonane zostało, jak należy. Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat domów z bali, przeczytaj, jakie są zalety domu z bali.

Czy warto zainwestować w murowany dom?

Niezaprzeczalną zaletą domów murowanych są solidność i trwałość. Tutaj także dostępność ekip budowlanych będzie większa – łatwiej znajdziemy odpowiednie osoby, które pomogą w zbudowaniu idealnego murowanego domu.

Wybór materiałów konstrukcyjnych, wykończeniowych oraz izolacyjnych również jest o wiele większa niż w przypadku domów z bali. Możliwość aranżacji wnętrza także pozostawia większe pole do popisu. Chociaż tutaj trzeba zaznaczyć, że wybór domu z bali nie musi wcale oznaczać wnętrza w stylu rustykalnym – ale dom murowany daje jednak większe możliwości.

Jeżeli zdecydujemy się na dom murowany, musimy przygotować się na większe koszty. Czas wykonania takiego domu będzie dłuższy. Poszczególne etapy będą wymagać czasu – związane jest to ze względami technologicznymi – przykładowo zastyganie betonu czy schnięcie. Skończenie budowy może wymagać nawet dwóch lat. Musimy brać ten aspekt pod uwagę.

Na co się zdecydować?

Wybór zawsze zależny jest od naszych indywidualnych preferencji. Pomyślmy, na czym nam zależy i wybierzmy dom, który będzie odpowiadał na nasze potrzeby. Dobrze mieć wokół siebie osoby, które są wykwalifikowane w danej dziedzinie i będą umiały nam pomóc.

Zawsze trzeba brać pod uwagę warunki finansowe. Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, dokładnie obliczmy budżet, jakim dysponujemy, aby w trakcie prac nie było żadnych przykrych niespodzianek. Szczególnie że problemy finansowe mogą znacznie wydłużyć budowę, co może oznaczać w wielu przypadkach problemy mieszkaniowe.

Technologia murowana jest najbardziej upowszechnionym sposobem budowania domów w Polsce. Jeżeli zatem chcemy postawić na coś oryginalnego i chcemy się wyróżnić, to dom z bali nam to zagwarantuje. Jeżeli chcemy postawić na klasykę, a oryginalność wprowadzić w aranżacji – albo nie potrzebujemy jej w ogóle, to wybór domu murowanego będzie słuszny. Pamiętajmy jednak, aby brać wszystkie czynniki pod uwagę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz