Artykuł sponsorowany

Dom w stylu góralskim czy kanadyjskim – jaki wybrać?

Dom w stylu góralskim czy kanadyjskim – jaki wybrać?

Osoby ceniące sobie ekologię z pewnością będą zainteresowane budową domu drewnianego. To materiał łatwy w obróbce, ale wymagający fachowej wiedzy i precyzji. Ponadto takie konstrukcje powstają w zdecydowanie krótszym czasie niż budynki murowane. A dzięki wysokiej jakości materiałom, mogą być zamieszkiwane całorocznie lub służyć jako domki letniskowe. I to nie tylko na terenach górskich. Cechuje je nieprzeciętna przytulność oraz oryginalność.

Wybór drewna

Podstawowy materiał budowlany w obydwu przypadkach stanowi drewno. Jego jakość ma znaczenie dla stabilności oraz trwałości całej konstrukcji. Dlatego musi być odpowiednio odporna na ściskanie, rozciąganie, zginanie. Inny rodzaj posłuży wzniesienia ścian, inny do podłogi, a jeszcze inny do stworzenia więźby dachowej. Najlepiej do budowy wykorzystywać rodzime gatunki, tak jak robi to między innymi firma S.D.O.M. z Piątkowizny, działająca w branży domów drewnianych. Modrzew jest niezwykle odporny na wodę. To szlachetny materiał, który wymaga wprawy w obróbce. Jego sęki oraz słoje będą swoistą ozdobą elewacji budynku. Sprawdzi się także w deskach tarasowych. Świerk z kolei nie jest tak wymagający, jak poprzednik w budowaniu konstrukcji, ale trudny w impregnacji. Nie jest odporny na czynniki atmosferyczne, więc będzie dobrym rozwiązaniem na schody, podłogi, a także okładziny. Jodła jest przeznaczona przede wszystkim do budowy szkieletu domu. Wymaga dokładnej konserwacji przed wystawieniem na warunki zewnętrzne. Sosna natomiast to jeden z najpopularniejszych materiałów konstrukcyjnych. Wykorzystuje się ją również do desek podłogowych, stolarki okiennej i drzwiowej. Wymaga starannej pielęgnacji ze względu na swoją podatność na siniznę, a co za tym idzie zapleśnienie.

Góralska chatka

Zazwyczaj do budowy tego typu domów wykorzystuje się drewniane bale, a taka konstrukcja wymaga większych nakładów finansowych. Stosuje się surowy materiał, który obsycha dopiero po wzniesieniu szkieletu. Prace wykończeniowe natomiast następują po procesie osiadania budynku. Ocieplenie jest wykonywane od wewnątrz w celu zachowania wyróżniającego wyglądu elewacji. Składa się kolejno z folii wiatroizolacyjnej, drewnianego rusztu, w którym umieszczane jest 15–30 cm wełna mineralnej bądź drzewnej oraz folii paroizolacyjnej. Wszelkie instalacje są maskowane w stropach. Istnieje też możliwość poprowadzenia przewodów między balami w szczelinach, w warstwie ocieplenia lub poprzez nawiercone utwory w balach pełnych. Ostatnia opcja wymaga bardzo precyzyjnego rozplanowania tego elementu przed rozpoczęciem budowy. Góralski klimat oddadzą rzeźbione w drewnie, na fasadzie domu ozdobne wykończenia utrzymane w stylu folklorystycznym.

Kanadyjski sznyt

Coraz większą popularność zyskują także domy wzorowane na budownictwie kanadyjskim. Ich dużą zaletą jest szybkość wznoszenia drewnianego szkieletu oraz prace wykończeniowe. Przy sprawnej ekipie i sprzyjających warunkach zajmuje to około miesiąca. Wszystko oczywiście jest także uzależnione od wielkości oraz kształtu projektu. Mniej angażującą kwestię stanowią także fundamenty, które nie muszą być aż tak szerokie, jak w przypadku domów murowanych. W niektórych przypadkach wystarczające jest wylanie betonowej płyty lub rozmieszczenie słupków poniżej poziom przemarzania z uwzględnieniem żelbetonowej belki. Wszelkie instalacje nie ukrywa się pod poszyciem, co znacznie ułatwia prace naprawcze w razie usterki. Podobnie jak w przypadku domu z bali, do izolacji wykorzystuje się wełnę mineralną. Systemy ogrzewania cieplnego to najlepsze rozwiązanie do utrzymania odpowiedniej temperatury w tego typu budynkach. Dodatkową zaletą jest łatwość późniejszego rozbudowania budowli o kolejne pomieszczenia.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz