Materiał Partnera

Kinesiotaping, czyli kolorowe plastry na ból i kontuzje

Kinesiotaping, czyli kolorowe plastry na ból i kontuzje

Fizjoterapia posługuje się wieloma metodami, które mają na celu przywrócenie sprawności układów ruchu i poprawę komfortu życia po operacjach czy urazach. Jedną z mniej znanych technik jest kinesiotaping, który do eliminowania dolegliwości bólowych i innych dysfunkcji wykorzystuje specjalne plastry. To doskonała alternatywa dla farmaceutyków.

Metoda, która ma już pół wieku

Rehabilitacja i fizjoterapia mają za zadanie przywracać sprawność ruchową pacjentów, którzy m.in. przebyli skomplikowane operacje lub ulegli poważnym wypadkom. W praktyce stosuje się wiele metod – od czynnych zajęć gimnastycznych i różnych form ćwiczeń na przyrządach, przez masaże, aż po zabiegi z wykorzystaniem fal elektromagnetycznych, prądu, światła czy ciepła i zimna. Jedną z technik z arsenału fizjoterapeuty jest również kinesiotaping.

Pomimo że większość z nas nigdy o nim nie słyszała, metoda ta ma już ponad 50 lat. Wynalazł ją w na początku lat 70. XX wieku japoński lekarz Kenzo Kase. Istotą terapii jest wykorzystanie specjalnie zaprojektowanych plastrów do oddziaływania na skórę pacjenta w celu osiągnięcia pożądanych efektów terapeutycznych. Plastry te są wykonane z naturalnej, gęsto tkanej bawełny o grubości i wadze, która imituje ludzką skórę. Powierzchnia wewnętrzna powleczona jest warstwą kleju akrylowego o doskonałej przyczepności, dzięki czemu materiał utrzymuje się na skórze przez wiele dni.

Pomimo powolnego zdobywania uznania lekarzy i fizjoterapeutów w latach 90., kinesiotaping został włączony do zestawu zabiegów wykonywanych w gabinetach lekarskich, a obecnie jest jedną z metod stosowanych w rehabilitacji sportowców oraz osób z problemami bólowymi ze strony narządów ruchu. Oferuje go swoim pacjentom NZOZ Kolmed s.c. w zakresie leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa oraz stawów i mięśni, które są efektem kontuzji czy przepracowania.

Kiedy stosuje się kinesiotaping?

Metoda oklejania ciała plastrami to wykorzystywanie fizycznego oddziaływania tych ostatnich, które – dzięki swojej elastyczności – odciągają skórę od tkanek podskórnych. Zwiększając przestrzenie pomiędzy nimi, redukują napięcie oraz nacisk na receptory skórne, a tym samym również odczuwanie bólu. Typowe zastosowania plastrów bawełnianych to:

  • likwidowanie dolegliwości bólowych po urazach, reumatycznych, po zabiegach operacyjnych oraz bólu kręgosłupa,
  • rozluźnianie naciągniętych i nadwerężonych mięśni,
  • rozluźnianie skurczy mięśniowych,
  • poprawa krążenia i likwidowanie opuchlizn kończyn, np. w okresie ciąży,
  • stabilizowanie stawów i zapobieganie kontuzjom podczas treningów sportowych,
  • zapobieganie powstawaniu rozstępów i zmarszczek.

Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, jest doskonałą alternatywą dla leków przeciwbólowych – w wielu przypadkach, systematycznie stosowany, pozwala całkowicie wyeliminować dolegliwości. Jest to szczególnie ważne przy dysfunkcjach stałych, takich jak zwyrodnienia kręgosłupa, które wiążą się z koniecznością pokonywania bólu każdego dnia przez wiele lat. Techniki stosowania plastrów uzależnione są od rodzaju dolegliwości. Jedne nakleja się na kilka dni, inne aż do samoistnego odklejenia plastra – specjalista dostosuje czas noszenia do potrzeb pacjenta.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz