Artykuł sponsorowany

Dodatki do żywności – niezbędne w przemyśle spożywczym

Dodatki do żywności – niezbędne w przemyśle spożywczym

Przemysł spożywczy to branża, w której każdy producent musi dbać zarówno o efektywność produkcji, jak i o to, by żywność pochodząca z jego firmy była zdrowa dla konsumentów. Bardzo duży wpływ mają na to dodatki do żywności. Mogą znacznie poprawić wyniki przedsiębiorstwa, jednak trzeba wybierać je rozważnie – tak, by nie stanowiły zagrożenia dla konsumentów. Czym tak naprawdę są dodatki do żywności? Jak wybierać te nieszkodliwe? Odpowiedzi znajdziecie w naszym poradniku.

Dodatki do żywności – co to takiego?

„Dodatki do żywności” to fachowy termin stosowany w branży spożywczej. To produkty, które normalnie nie są spożywane jako żywność, jednak wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym. Takie produkty mogą, ale nie muszą mieć wartości odżywczej. Ich najważniejszym zadaniem jest usprawnianie technologicznego procesu produkcji żywności. To produkty, których nie dodajemy, po prostu przygotowując potrawy we własnej kuchni – są one stosowane tylko w profesjonalnych zakładach przetwórstwa spożywczego. Dodatki mają nadawać produktom pożądane cechy, takie jak przedłużenie świeżości, wypełnienie czy po prostu lepszy smak. Produkując żywność na masową salę, tak naprawdę nie da się uniknąć korzystania z takich dodatków. Od ich jakości zależy, jak będą ostatecznie wyglądać nasze produkty, dlatego wszystkie dodatki do żywności powinniśmy pozyskiwać od sprawdzonego producenta, takiego jak skandynawska firma Culinar Polska. W jej ofercie znajdziemy wszystko, co niezbędne do masowej produkcji żywności.

Popularne dodatki do żywności

Jednym z najczęściej stosowanych w przemyśle żywieniowym dodatków do żywności jest skrobia modyfikowana. Taka skrobia jest wytwarzana z naturalnej skrobi, pochodzącej z roślin. Modyfikację mają jednak dodać jej specjalnych właściwości. W ofercie wspomnianej już wyżej firmy Culinar znajdziemy skrobie różnego typu – naturalną skrobię ziemniaczaną, skrobię ziemniaczaną modyfikowaną, modyfikowaną skrobię jęczmienną i kukurydzianą. Duży wybór produktów tego typu daje nam wiele możliwości, ponieważ każda skrobia ma nieco inne właściwości. Modyfikacje, którym poddawana jest naturalna skrobia, sprawiają, że staje się ona lepszym wypełniaczem i wykazuje właściwości żelujące pozwalające na osiągnięcie różnych efektów. Skrobia jest stosowana podczas produkcji różnego typu wyrobów cukierniczych – jest elementem ciast, kremów i polew owocowych. To jednak nie wszystko. Z racji, że skrobia dobrze wpływa na strukturę każdego produktu, dość często używa się jej przy produkcji przetworów mięsnych czy wyrobów mleczarskich, by nadać im pożądaną gęstość. Skrobia jest nieszkodliwym dodatkiem, dlatego można ją stosować bez obaw, że zaszkodzi ona konsumentom. Warto jednak robić to rozważnie. Innym często wykorzystywanym dodatkiem do żywności jest błonnik. W ofercie firmy Culinar znajdziemy błonnik ziemniaczany i jęczmienny. Każdy, kto choć trochę interesuje się zdrowym żywieniem, wie, jak ogromny wpływ na pracę naszego układu trawiennego ma błonnik. Pozyskanie go w odpowiednich ilościach wymaga zbilansowanej, bogatej w warzywa, owoce i pełne ziarno diety. Jednak niewiele osób dba o to, by wszystkie te zdrowe produkty znalazły się na ich talerzu. Dlatego błonnik jest też stosowany jako dodatek do żywności. Przyczynia się on do prawidłowego działania naszych jelit – włókna roślinne delikatnie drażnią wnętrze układu pokarmowego, mobilizując go do pracy. Błonnik wpływa też korzystnie na florę bakteryjną jelit. Kiedy nasze produkty spożywcze mają go dostatecznie dużo, konsumenci po prostu lepiej je trawią.

Przyprawy i aromaty

Mówiąc o masowej produkcji żywności, nie sposób nie wspomnieć o różnego rodzaju aromatach i mieszankach przypraw. W końcu to właśnie smak i zapach sprawiają, że konsumenci chętnie sięgają po produkowane przez naszą firmę przekąski, wypieki lub gotowe dania. Odpowiednio skomponowana mieszanka przypraw dodaje żywności wyjątkowego smaku i sprawia, że wyróżnia się ona na tle innych produktów. To właśnie dzięki tym dodatkom tak kochamy chipsy, ciastka i inne – nie zawsze zdrowe – przekąski. Gotowe mieszanki przypraw możemy zamawiać bezpośrednio od ich producenta. To lepsze rozwiązanie niż wykonywanie ich samodzielnie. Gotowa mieszanka zawsze smakuje tak samo i może stać się znakiem firmowym naszych produktów. Pamiętajmy tylko, by wszystkie dodatki do żywności pozyskiwać ze sprawdzonego źródła – to da nam gwarancję najwyższej jakości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz