Artykuł sponsorowany

Dochodzenie odszkodowań i zadośćuczynień za uszkodzenia ciała - co o tym mówi polskie prawo? Kancelaria Adwokacka Marzenna Kamińska

Dochodzenie odszkodowań i zadośćuczynień za uszkodzenia ciała - co o tym mówi polskie prawo? Kancelaria Adwokacka Marzenna Kamińska

Wypadki, zarówno te drobne, jak i poważne, zdarzają się niestety każdego dnia. W wyniku nieumyślnych bądź umyślnych działań innych osób, możemy doznać uszkodzeń ciała, które wpłyną na nasze życie zarówno pod względem zdrowotnym, jak i finansowym. W takich sytuacjach warto znać swoje prawa oraz możliwości dochodzenia odszkodowań i zadośćuczynień za doznane krzywdy. W poniższym artykule przybliżymy kwestie związane z polskim prawem w tym zakresie.

Odszkodowanie i zadośćuczynienie - podstawy prawne

Podstawą prawną dla dochodzenia odszkodowań i zadośćuczynień za uszkodzenia ciała jest Kodeks cywilny. Przepisy kodeksu regulują zarówno odpowiedzialność deliktową (czyli wynikającą z czynów niedozwolonych), jak i kontraktową (wynikającą z umów). W przypadku uszkodzeń ciała najczęściej mamy do czynienia z odpowiedzialnością deliktową, która opiera się na art. 415 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, ten kto wyrządził drugiemu szkodę z winy swojej lub osób, za które odpowiada, obowiązany jest do jej naprawienia.

Warto zaznaczyć, że odszkodowanie i zadośćuczynienie to dwa różne rodzaje świadczeń. Odszkodowanie ma na celu przywrócenie stanu sprzed wypadku, czyli pokrycie kosztów związanych z leczeniem, rehabilitacją, utraconymi zarobkami czy innymi wydatkami poniesionymi w wyniku doznanych uszkodzeń ciała. Zadośćuczynienie natomiast ma charakter rekompensaty za doznaną krzywdę, ból i cierpienie, a także inne negatywne skutki wypadku, które nie mają wymiernego wyrazu finansowego.

Wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia

Wysokość odszkodowania za uszkodzenia ciała zależy od konkretnej sytuacji i szkód poniesionych przez poszkodowanego. Przy ustalaniu kwoty odszkodowania bierze się pod uwagę m.in. koszty leczenia, rehabilitacji, utracone zarobki, konieczność opieki nad poszkodowanym czy przystosowanie mieszkania do jego potrzeb. W przypadku zadośćuczynienia wysokość świadczenia jest uzależniona od stopnia doznanej krzywdy oraz indywidualnych okoliczności sprawy. Sąd może uwzględnić takie czynniki jak wiek poszkodowanego, jego sytuacja życiowa, zawód czy stopień winy sprawcy.

Procedura dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia

Dochodzenie odszkodowania i zadośćuczynienia za uszkodzenia ciała może odbywać się na drodze sądowej lub pozasądowej. W przypadku drogi pozasądowej poszkodowany może wystąpić z roszczeniem bezpośrednio do sprawcy lub jego ubezpieczyciela. Jeśli strony nie dojdą do porozumienia, możliwe jest skierowanie sprawy na drogę sądową. Wówczas należy złożyć pozew do właściwego sądu, w którym poszkodowany będzie musiał udowodnić swoje roszczenia oraz przedstawić dowody na poparcie swoich twierdzeń. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z prawnikiem, który pomoże nam w prawidłowym przygotowaniu i prowadzeniu sprawy. Porady prawne w tym zakresie oferuje Kancelaria Adwokacka Marzenna Kamińska z Torunia.

Ważnym aspektem dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia za uszkodzenia ciała jest termin przedawnienia roszczeń. Zgodnie z art. 442¹ Kodeksu cywilnego, roszczenia o naprawienie szkody wynikającej z czynów niedozwolonych ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. W przypadku uszkodzeń ciała termin ten nie może jednak upłynąć wcześniej niż przed upływem lat dziesięciu od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wyrządzające szkodę.

Opracowanie:
Toruń, Rynek Staromiejski 17 p. 103
tel. 698 176 477
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz