Materiał Partnera

Dobre okno na świat

Dobre okno na świat

Stolarka otworowa to największy wydatek podczas budowy domu lub remontu mieszkania. Trzeba pamiętać, że okno jest nie tylko źródłem światła, ale stanowi tez skuteczną ochronę przez przedostaniem się zimna do wnętrza budynku. Od tego na jakie okno zdecydujemy się podczas budowy zależeć będzie charakter wnętrza naszego domu, ale też jego otoczenie. Dlatego decyzji o zakupie okien nie można podejmować pochopnie, a wybór jaki podejmiemy jest na lata.

Jakie okna wybrać do domu?

Okna dostępne w punktach sprzedaży są najczęściej oznaczone znakiem budowlanym B lub CE i muszą mieć dołączona kartę wyrobu z dokładnym opisem. W karcie powinny znajdować się deklarowane przez producenta okien parametry jak obciążanie wiatrem, przepuszczalność powietrza oraz wodoszczelność. Okna składają się z licznych elementów i dlatego producent bada właściwości każdego okna, podaje jego cechy, klasę i wartości badanych współczynników. Na tej podstawie wystawiane są świadectwa przez producenta okien, które są gwarancją deklarowanych parametrów oraz klasy produktu. Okna, które nie mają przeprowadzonych specjalistycznych badań należy uznać za produkt niepełnowartościowy z brakiem możliwości dalszej sprzedaży.

Prawidłowy montaż okien

Stolarkę okienną warto zakupić u sprawdzonego dystrybutora okien. Oprócz możliwości zakupu we wspomnianym punkcie uzyskamy tam również usługę montażu. Powinna być ona wykonana przez doświadczonych specjalistów, nigdy na własną rękę. Sposób montażu należy dostosować do rodzaju okien, tego czy są one plastikowe lub drewniane. Najważniejsze jest poprawne usytuowanie okna w grubości ściany w taki sposób, aby zapewnić jak najmniejsze straty ciepła. W ścianach jednowarstwowych wstawia się je w połowie grubości muru, natomiast w dwu- oraz trójwarstwowych najbardziej korzystny jest montaż w warstwie ocieplenia. W przypadku montażu okien w ścianach dwuwarstwowych budynków pasywnych dopuszcza się usytuowanie okien na krawędzi muru. Trzeba pamiętać, że każde przerwanie ciągłości ściany szczególnie przez wstawienie w nią okna naraża przegrodę na pogorszenie parametrów cieplnych. Nie jest odkryciem, że najwięcej ciepła ucieka przez nieszczelności szczególnie wokół okna. Dlatego tak ważne jest, aby ekipa montażowa wykonała prawidłowe ustawienie elementu w otworze oraz izolację linii okno-mur. To poprawi znacząco wydajność cieplną budynku i zwiększy komfort użytkowników.

Opracowanie:
Nowy Dwór Gdański, Tczewska 8a
tel. 665 475 343
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz