Dlaczego warto postawić na system dozoru wizyjnego IP?
System dozoru wizyjnego, czyli monitoring zwany też telewizją CCTV do tej pory był tworzony głównie w technologii analogowej. Nie tylko nie gwarantuje ona należytej jakości obrazu, ale również nie jest ona przystosowana do złożonej współpracy z innymi rozwiązaniami wchodzącymi w skład automatyki budynkowej BMS (dla dużych obiektów) lub Smarthome (dla domów). Obecnie inwestorzy zarówno indywidualni, jak i instytucjonalni powinni stawiać zatem na monitoring IP. Technologia oparta o protokół TCP i UDP zapewnia nową jakość w rejestrowaniu obrazu. Ilość różnorodnych funkcji potrafi zaskoczyć.
Czym jest monitoring IP?
Monitoring IP tworzony jest zarówno w wersji bardzo rozbudowanych systemów dozoru wizyjnego dużych budynków takich jak szkoły, szpitale, biurowce i zakłady przemysłowe, jak i można na rynku znaleźć łatwe we wdrożeniu zestawy dla domu. Technologia CCTV IP przystosowana jest również do współpracy z systemami automatyki budynkowej BMS czy Smartfon, a także z instalacją elektryczną w standardzie KNX. Możliwości monitoringu cyfrowego IP są zatem niebywale szerokie. Kamery mogą wymieniać dane z systemem alarmowym czy też z systemem kontroli dostępu. Wiele zestawów nie wymaga nawet tworzenia złożonego okablowania. Wystarczy stabilne łącze internetowe. Z czego składa się bezprzewodowy zestaw monitoringu IP?
Telewizja przemysłowa IP jest bardzo rozbudowana i często wymaga stworzenie okablowania. Mniejsze budynki można jednak monitorować z wykorzystaniem wspominanych zestawów bezprzewodowych, które łączą się poprzez WiFi. Cała struktura monitoringu tworzona jest zaś z:
- kamer IP (kopułkowe, obrotowe, tubowe),
- rejestratora sieciowego,
- dysku twardego,
- zasilacza kamer,
- kompletu dodatkowych akcesoriów,
- oprogramowania.
Ważną częścią monitoringu IP są specjalne aplikacje, które umożliwiają podgląd obrazu z kamer poprzez tablet, laptop czy nawet smartfon. O takie rozwiązanie warto pytać specjalistów pracowni TELETECHNIKA Leszka Chwiałkowskiego, która oferuje montaż, przeglądy, naprawy i konserwacje monitoringów.
Zalety monitoringu w technologii IP
Technologia monitoringu IP to nowa wyższa jakość systemów dozoru wizyjnego, które dzisiaj nie tylko pozwalają transmitować obraz, ale także dźwięk i sygnały alarmowe. Do zalet CCTV IP zaliczyć można wielofunkcyjność, prostotę montażową oraz możliwość zdalnego podglądu – w razie włamania najlepszy system sam ostrzega odpowiednie służby i właściciela o niepożądanym zdarzeniu. Same kamery IP także oferują znacznie większą funkcjonalność w porównaniu z tradycyjnymi systemami analogowymi. Wszystko przy zachowaniu przystępnej ceny. Jakie jeszcze można wyróżnić zalety monitoringu IP?
System dozoru wizyjnego oparty o protokół TCP lub UDP gwarantuje:
- integrację zestawu z istniejącą infrastrukturą WLAN, WAN i LAN,
- łącze bezprzewodowe,
- możliwość zasilania kamer przez PoE,
- olbrzymią pamięć dzięki rejestratorom NVR i pojemnym dyskom pamięci,
- proste zarządzanie rozbudowanym systemem CCTV IP,
- możliwość współpracy np. z systemem kontroli dostępu lub systemem sygnalizowania pożaru,
- wysoką rozdzielczość obrazu nawet do 5MPix,
- świetne warunki pracy w nocy, we mgle czy w deszczu.