Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto decydować się na trwałe zniszczenie danych i nośników informacji?

Dlaczego warto decydować się na trwałe zniszczenie danych i nośników informacji?

Kasowanie danych poufnych to w dzisiejszych czasach wręcz obowiązek. Jeśli korzystamy z komputera i planujemy go wyrzucić, powinniśmy zadbać by zgromadzone na nim informacje pozostały niedostępne dla innych osób.

Kasowanie danych w świetle prawa

Usunięcie danych z nośników elektronicznych nie jest tak proste, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Wykasowanie pliku i opróżnienie kosza nie gwarantuje, że informacja przepadła bezpowrotnie. Istnieją rozmaite sposoby odzyskiwania dokumentów, nawet po sformatowaniu dysku twardego. Na przejęcie przez osobę niepowołaną są narażone przede wszystkim poufne dane osobiste, bankowe i informacje związane z działalnością zawodową.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 1 X 2001 r., ws. określenia podstawowych warunków technicznych i organizacyjnych, jakim powinny odpowiadać urządzenia i systemy informatyczne służące do przetwarzania danych osobowych (Dz. U. Nr 80, poz. 521), wszelkie urządzenia, dyski i inne nośniki informatyczne przeznaczone do likwidacji, powinny zostać pozbawione zapisu danych bądź uszkodzone w sposób uniemożliwiający pozyskanie informacji poufnych.

Metody usuwania danych

Wybór metody usunięcia danych z nośników ustawodawca pozostawił w gestii administratora danych. Zgodnie z treścią rozporządzenia, możemy skorzystać z dwóch możliwości. Pierwsza, to pozbycie się informacji metodą programowo-sprzętową, przy użyciu specjalnych aplikacji bądź przez działanie silnego pola magnetycznego (jeśli nośniki są uszkodzone). Drugim, bezpieczniejszym wariantem, jest całkowita fizyczna likwidacja sprzętu.

Niszczeniem dysków twardych i innych nośników informacji zajmują się profesjonalne firmy utylizacyjne. Sprzęt oddany w ich ręce jest niszczony mechanicznie w przemysłowej kruszarko-niszczarce, która mieli wszystkie elementy na drobne kawałki. Zabieg niszczenia danych odbywa się przy zachowaniu pełnej poufności. Niektóre firmy – jak np. warszawski Ago Recykling – umożliwiają obserwowanie procesu niszczenia w specjalnie monitorowanym pomieszczeniu. Na koniec klient otrzymuje protokół zniszczenia nośników danych oraz kartę przekazania odpadu. Dzięki temu mamy pewność, że cały proces został przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami i procedurami formalnymi.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz