Materiał Partnera

Dlaczego należy przekazywać elektrośmieci do recyklingu?

Dlaczego należy przekazywać elektrośmieci do recyklingu?

Najbardziej odczuwalną zaletą recyklingu jest zyskanie dodatkowego miejsca w domu. W każdym gospodarstwie domowym znajdują się stare meble i przedmioty trzymane na szczególną okoliczność. Elektrośmieci stanowią właśnie tego rodzaju przedmioty - są wielkogabarytowe, nie wiadomo jak je odpowiednio zutylizować i zajmują dużo miejsca. Często wymagają one również wygospodarowania osobnego pomieszczenia na ich składowanie.

Metale do ponownego wykorzystania

Niepotrzebne sprzęty AGD i RTV zawierają w sobie dużą ilość różnego rodzaju metali, które z powodzeniem można przetopić i przekazać do ponownego wykorzystania. Często części takich urządzeń są kupowane przez producentów i ponownie używane w produkcji pralek, lodówek czy telewizorów. Niejednokrotnie są one wykorzystywane do tworzenia opakowań i puszek, ale także bardziej wartościowych przedmiotów jak biżuteria czy części mebli.

Konieczność neutralizacji szkodliwych substancji

Poza dużą ilością odpadów metalowych niektóre sprzęty posiadają również szkodliwe dla zdrowia substancje, które nie powinny przedostawać się do środowiska. Mowa tu o lodówkach i środkach chłodzących w nich zawartych, takich jak freon, które przedostając się do atmosfery, przyczyniają się do degradacji warstwy ozonowej. Dlatego właśnie sprzęty posiadające oleje, ale też inne ciecze, powinny zostać przekazane do recyklingu, o czym wspominają pracownicy firmy Aku Recykling.  

Na szczęście coraz więcej ludzi decyduje się na przekazanie odpadów do skupu, co stanowi informację o docenieniu bardziej ekologicznego sposobu życia, ponieważ do niedawna myślano, że ze skupów korzystają tylko najubożsi liczący na skromną zapłatę.

Korzyści finansowe i konsekwencje prawne

Trzeba również pamiętać, że przekazanie elektrośmieci oraz mniejszych elementów, takich jak baterie, jest podyktowane prawem, a niezastosowanie się do niego grozi karą grzywny. Skup surowców wtórnych, który prowadzi recykling akumulatorów, powinien posiadać odpowiednie uprawnienia potwierdzające poprzez wydanie świadectwa przyjęcie przedmiotu do skupu. Ten mechanizm pozwala również na wygenerowanie dodatkowych oszczędności. Warto również pamiętać, że takie postępowanie pozwala zmniejszyć stopień generowania odpadów.

Opracowanie:
Piła, 11 Listopada 4 lok. 5
tel. 696 339 821
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz