Artykuł sponsorowany

Dlaczego wapno to świetny materiał nawozowy?

Dlaczego wapno to świetny materiał nawozowy?

Nawozy wapnowe są aktualnie bardzo często wykorzystywane, zarówno w mniejszych gospodarstwach, jak i tych, które działają na dużą skalę. Nie bez powodu ten materiał nawozowy zyskuje z biegiem lat na popularności. Istnieje szereg zalet wapnowania, więc wymienić można kilka kluczowych argumentów przemawiających za zdecydowaniem się na regularne wykorzystywanie tego rozwiązania. Warto poznać najważniejsze z nich.

Wapnowanie gleby – czy jest konieczne?

Rolnicy korzystający z nawozów wapnowych wiedzą, jak dużo zyskują z powodu zdecydowania się właśnie na ten środek nawożący. Wapno bardzo korzystanie wpływa na glebę. Co ważne, nie ma znaczenia rodzaj gleby, którą uprawiamy, kiedy chcemy wybrać właściwy nawóz wapnowy – mówi ekspert z firmy Pol-Drzew zajmującej się dystrybucją granulowanych nawozów wapnowych marki Complexor i Comlexor Turbo.

Dobrze wiedzieć, że wapno węglowe nazywane jest też kredą pylistą, mączką wapienną, kredą jezierną lub kredą pastewną. Ze względu na swoje właściwości jest ono aktualnie powszechnie wykorzystywane. Wapnowanie gleby wykonywane jest po to, by odkwasić glebę i dzięki temu poprawić jej właściwości biologiczne, chemiczne, a także fizyczne. Wiele osób, mając te wiadomości, zadaje jedno, kluczowe pytanie – po co w ogóle odkwaszać glebę? Odpowiedź jest w tym przypadku bardzo prosta. Jeśli gleba jest kwaśna, to fosfor, który jest w niej zawarty, nie jest przyswajany przez rośliny w taki sposób, w jaki chcielibyśmy. Proces ten jest bardzo utrudniony i w związku z tym konieczna jest odpowiednia interwencja. Jeśli nasze rośliny nie będą na właściwym poziomie przyswajać fosforu, to nie będą one miały odpowiednich warunków do wzrostu. Dzięki wapnowaniu gleby problem ten zostaje usunięty. Warto przy tym wspomnieć, że w Polsce mniej więcej połowa gleb jest kwaśna lub bardzo kwaśna. Z tego powodu nawóz wapnowy jest u nas tak powszechnie wykorzystywany.

Zalety stosowania wapna jako materiału nawozowego

Nawozy wapnowe stosowane są dlatego, że, jak już zostało wspomniane, tworzą takie warunki glebowe, w których fosfor może być prawidłowo przyswajany przez uprawiane przez nas rośliny. To jednak nie jedyna zaleta wapnowania gleby. Dzięki wapnu także potas, magnez i azot glebowy są lepiej wchłaniane przez rośliny. Nawozy wapnowe wpływają też na zwiększenie przyswajalności nawozów mineralnych i w związku z tym zmniejszenie ogólnych kosztów nawożenia. Dodatkowo nawozy wapnowe powodują poprawę właściwości fizycznych, biologicznych i chemicznych gleby. Co równie ważne, wapno sprawia, że gleba ma ulepszoną strukturę guzełkowatą i jest bardziej elastyczna. Ponadto, jest ona skuteczniej dotleniona i lepiej wchłania wodę oraz składniki mineralne. Wapno powoduje też, że ograniczone zostaje szkodliwe działanie metali ciężkich i zneutralizowane są jony glinu, które bardzo często negatywnie wpływają na uprawę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz