Artykuł sponsorowany

Dlaczego tak często usuwa się ósemki?

Dlaczego tak często usuwa się ósemki?
Ósemki to zęby, które wyrastają najpóźniej, u niektórych osób nawet po osiągnięciu pełnoletności. Ich wyrastaniu zwykle towarzyszy silny ból, zwłaszcza wtedy, kiedy nie mają wystarczająco dużo miejsca w jamie ustnej. Często słyszy się, że ósemki należy usuwać, lecz warto wiedzieć, że ma to miejsce tylko w  niektórych przypadkach. Co jest wskazaniem do usunięcia ósemek i czy należy obawiać się zabiegu?

Kiedy usuwać ósemki?

O konieczności usunięcia ósemek zwykle decyduje stomatolog lub ortodonta. Z racji tego, że znajdują się one na samym końcu uzębienia, bardzo trudno je odpowiednio czyścić. Próchnica może pojawiać się na nich wcześniej niż na zębach położonych bardziej z przodu. Co więcej, bardzo trudno je leczyć, gdyż stomatolog nie ma łatwego dostępu do tej części jamy ustnej. Ósemki usuwa się wtedy, kiedy są one w złym stanie i ich leczenie byłoby już bezcelowe. Bardzo często ósemek trzeba pozbyć się przed założeniem aparatu ortodontycznego, aby pozostałe zęby miały wystarczająco miejsca.

Czym jest „zatrzymany ząb”?

Zdarza się, że ósemki w ogóle nie wyrastają i są ukryte pod warstwą dziąsła. Można to zauważyć wyłącznie na zdjęciu RTG i często odkrywa się je dopiero wtedy, kiedy wykonuje się roentgen przed leczeniem kanałowym lub ortodontycznym. Zatrzymany ząb nie jest niebezpieczny, jeśli ma wystarczająco dużo miejsca. Jeżeli jednak naciska na korzeń sąsiedniego zęba,  drażni go i uszkadza. Ósemki mogą też wyrastać pod niewłaściwym kątem i wrastać się np. w policzek.

Żeby właściwie zdiagnozować, czy ósemki muszą być wyrwane, warto skorzystać z usług gabinetu stomatologicznego, w którym na miejscu można wykonać RTG oraz skonsultować się z chirurgiem. Przykładem może być gabinet Margo, który znajduje się we Wrocławiu.

Czy zabieg może być niebezpieczny?

Osoby, które otrzymały skierowanie na zabieg usunięcia ósemek, zwykle obawiają się wizyty u chirurga stomatologicznego, gdyż jak powszechnie wiadomo – należy on do bardzo nieprzyjemnych. Należy jednak pamiętać, że wykonuje się go przy znieczuleniu i pacjent nie odczuwa bólu. Niebezpieczne powikłania zdarzają się niezwykle rzadko. Zazwyczaj już po kilku dniach dochodzi się do siebie i obrzęk stopniowo zaczyna ustępować.

Jedna z najczęstszych przyczyn wystąpienia powikłań jest niestosowanie się do zaleceń chirurga. Po usunięciu zębów nie wolno spożywać alkoholu, palić papierosów oraz pić gorących napojów. Gorące i drażniące substancje mogą wywołać nie tylko ból, ale także poważny stan zapalny. Jeśli stan zapalny mimo wszystko się pojawi, należy niezwłocznie wybrać się do lekarza.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz