Artykuł sponsorowany

Dlaczego obróbki blacharskie to ważne elementy wykończenia dachu?

Dlaczego obróbki blacharskie to ważne elementy wykończenia dachu?

Pokrycia dachowe kojarzą się przeważnie z dachówkami, papą lub innymi rodzajami materiałów przykrywających więźbę. Jak się jednak okazuje, aby zagwarantować pełną szczelność i trwałość dachu potrzebne są jeszcze dodatkowe elementy, a mianowicie obróbki blacharskie. Te dość niepozorne materiały pełnią istotną funkcję w wykończeniu pokrycia dachowego. Na czym dokładnie polega ich rola?

Czym są i do czego służą obróbki blacharskie?

Obróbkami blacharskimi nazywamy różnego rodzaju elementy wykorzystywane do wykończenia dachu, głównie w miejscach, do których nie dociera dachówka bądź inne pokrycie dachowe. Obróbki pełnią przede wszystkim funkcję uszczelnienia dachu, zapobiegając przedostawaniu się wilgoci w głąb budynku. Dotyczy to w szczególności newralgicznych miejsc, takich jak styk ścian, kominów, okien lub rynien z pokryciem. Obróbki blacharskie montuje się zarówno pod pokryciem dachowym – mowa tu głównie o uszczelniających i osłaniających elementach systemu rynnowego oraz wentylacyjnego – jak i już po jego położeniu, w celu wykończenia konstrukcji dachu. Warto przy tym zaznaczyć, że chociaż obróbki blacharskie przeznaczone są głównie na dach, to niekiedy konieczny jest również ich montaż na elewacji, przy balkonach czy tarasach, a więc wszędzie tam, gdzie woda mogłaby przedostać się do budynku. Dzięki temu konstrukcja staje się w pełni odporna na oddziaływanie czynników atmosferycznych i nie jest narażona na powstawanie przecieków.

Należy też wspomnieć o jeszcze jednej, a mianowicie dekoracyjnej funkcji obróbek blacharskich. Wykończenie konstrukcji dachu elementami pasującymi do pokrycia znacznie podnosi bowiem estetykę budynku.

Jeśli chodzi o materiał wykonania obróbek blacharskich, to jak sama nazwa wskazuje, produkowane są one z blachy stalowej. Przykładowo łódzka firma Royal Hurt produkuje obróbki z blachy ocynkowanej, powlekanej o grubości 0,5 mm, a także oferuje elementy aluminiowe.

Zobacz też: Dach z blachy – jakie są rodzaje blaszanych pokryć dachowych?

Podstawowe rodzaje obróbek blacharskich

Do najczęściej montowanych obróbek blacharskich należą elementy przyścienne, gzymsowe, a także obróbki komina. Poza tym wyróżniamy następujące rodzaje obróbek:

  • wiatrownice – to obróbki szczytowe zapobiegające zerwaniu pokrycia przez wiatr;

  • pasy nadrynnowe – służą odprowadzaniu wody z dachu do rynny;

  • pasy podrynnowe – chronią okap i gzyms przed wnikaniem wilgoci;

  • gąsiory kalenicowe – stanowią osłonę i zwieńczenie połączenia połaci dachu u jego szczytu;

  • kosze dachowe – stanowią połączenie połaci dachu w jego zagłębieniach.

Poza tym bardzo ważne są również obróbki blacharskie ogniomurów, a także listwy wykończeniowe. Należy przy tym zaznaczyć, że w niektórych projektach obok standardowych obróbek blacharskich występują bardziej skomplikowane elementy. W takiej sytuacji warto złożyć indywidualne zamówienie w firmie, która wykona obróbki na podstawie danego projektu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz