Materiał Partnera

Dlaczego należy serwisować klimatyzację samochodową?

Dlaczego należy serwisować klimatyzację samochodową?

Serwisowanie klimatyzacji samochodowej jest konieczne z dwóch powodów: przede wszystkim powinniśmy przeprowadzać je w trosce o własne zdrowie, a także sprawne działanie urządzenia. Odpowiednio działająca klimatyzacja bowiem wpływa na komfort jazdy, a tym samym poprawia bezpieczeństwo. Nie ograniczajmy się do stosowania jej wyłącznie latem; zimą zapobiegnie parowaniu okien. Dlaczego powinniśmy ją regularnie serwisować?

Aby klimatyzacja w aucie działała sprawnie, należy jej używać przez cały rok, według specjalistów przynajmniej przez 10 minut raz w tygodniu. W ten sposób bowiem układ klimatyzacyjny będzie stale smarowany zawartym w nim olejem, smarującym sprężarkę. Proces ten zachodzi po uruchomieniu urządzenia i zapewnia jego bezawaryjne działanie. Jednak samo regularne używanie klimatyzacji nie wystarczy, trzeba ją także serwisować. Dlaczego?

Dla własnego zdrowia

Klimatyzacja obniża temperaturę w aucie oraz oczyszcza powietrze z pyłków, drobnoustrojów oraz kurzu. Jednak zarodniki grzybów i inne drobnoustroje pozostają w zakamarkach urządzenia, gdzie z czasem się rozwijają, przyczyniając się do powstawania alergii, łzawienia i pieczenia oczu, problemów z gardłem, nawracającego kataru i kaszlu lub innych chorób płucnych. Aby zatem oddychać czystym powietrzem, bez zarazków i grzybów, a także uniknąć nieprzyjemnych, drażniących zapachów, serwisujmy regularnie klimatyzację. W jej zakres wchodzić będzie oczyszczenie lub wymiana filtrów oraz uzupełnienie czynnika chłodzącego. Zaniepokoić powinny nas wszelkie przykre zapachy pleśni, wydobywające się z otworów wentylacyjnych. Profesjonalny serwis układu klimatyzacyjnego przeprowadzimy w renomowanym serwisie aut Auto-Trans.

Dla sprawności urządzenia

Serwisowanie klimatyzacji samochodowej powinno odbywać się także w celu zachowania sprawności urządzenia. Jej regularne czyszczenie przyczyni się bowiem do utrzymywania optymalnej temperatury we wnętrzu pojazdu oraz cichej pracy samego urządzenia. Warto zdać sobie sprawę, że w trakcie eksploatacji auta, filtry klimatyzacji zapychają się, zatrzymując kurz i inne zanieczyszczenia z dróg. Ponadto w ciągu roku ubywa do 15 % czynnika chłodzącego, w efekcie czego klimatyzator traci swoją wydajność, nie chłodząc powietrza w wystarczający sposób, a w samej substancji także zalegają zanieczyszczenia.

Metod czyszczenia klimatyzacji jest kilka. Możemy wprowadzić do układu preparat, eliminujący drobnoustroje oraz grzybnię, skorzystać z parownika lub zdecydować się na przeprowadzenie ozonowania klimatyzacji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz