Jak dbać o klimatyzację samochodową?

Jak dbać o klimatyzację samochodową?

Klimatyzacja samochodowa jest niezbędna w upalne dni. Wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Niestety czasami ulega awariom. Niesprawna klimatyzacja powoduje nieprzyjemny zapach, który wiąże się z rozwojem grzybów i bakterii. Jak dbać o klimatyzację w samochodzie, by zapobiec kosztownej naprawie? Poznaj proste zasady dbania o klimatyzację samochodową i ciesz się optymalną temperaturą w czasie podróży.

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Działanie klimatyzacji samochodowej opiera się na pracy kompresora klimatyzacji, którego zadaniem jest sprężanie czynnika, a tym samym chłodzenie. Czynnik klimatyzacji samochodowej znajdujący się w układzie chłodzi powietrze, które przenika przez układ wentylacji do kabiny auta.

Sprężony czynnik wydostaje się z kompresora do skraplacza, który określany jest również chłodnicą klimatyzacji. Skraplacz odpowiada za schłodzenie czynnika w czasie jazdy i zmianę jego stanu skupienia – z gazowego przechodzi w stan płynny.

Następnie czynnik przedostaje się do osuszacza, który pełni rolę filtru. Obieg kończy się w parowniku, w którym ma miejsce gwałtowny spadek temperatury w wyniku rozprężania. Następnie czynnik znów dostaje się do kompresora i proces rozpoczyna się od nowa.

Dlaczego klimatyzacja w samochodzie nie chłodzi?

Awaria klimatyzacji może wynikać z kilku powodów. Przyczyną może być brak czynnika chłodzącego – wtedy z nawiewów będzie wydostawało się ciepłe powietrze. Powodem może być też niesprawna sprężarka. O nieprawidłowo działającej klimatyzacji świadczy nieprzyjemny zapach w kabinie auta oraz parujące szyby. Wtedy nieunikniona jest naprawa klimatyzacji samochodowej. By zapobiec awariom, warto odpowiednio dbać o klimatyzację.

6 zasad dbania o klimatyzację samochodową

Jeśli będziemy prawidłowo korzystać z klimatyzacji samochodowej, będzie sprawna przez dłuższy czas.

  1. Przede wszystkim przed włączeniem klimatyzacji, przewietrz samochód, by wyrównać temperaturę rozgrzanego wnętrza samochodu. Dzięki temu klimatyzacja w krótszym czasie obniży temperaturę panującą w aucie. Gdy klimatyzacja jest włączona, koniecznie pamiętaj o zamknięciu okien.
  2. Kluczem do sprawnej klimatyzacji jest jej regularne używanie, dlatego nawet w zimniejsze dni warto ją włączyć w tygodniu nawet na chwilę. Nieużywana klimatyzacja samochodowa przez dłuższy czas wpływa na nieprawidłową pracę sprężarki.
  3. Pamiętaj o regularnych przeglądach i czyszczeniu klimatyzacji. W czasie przeglądu wymieniany jest filtr kabinowy, który ma wpływ na chłodzenie powietrza. Jeśli na co dzień poruszasz się po zanieczyszczonej okolicy lub mieszkasz w dużym mieście, dbaj o czyszczenie klimatyzacji samochodowej dwa razy w roku.
  4. Zadbaj, by w klimatyzacji nie gromadziła się wilgoć, która doprowadza do rozwoju grzybów i rdzewienia metalowych elementów. Co dwa lata wymieniaj osuszacz.
  5. Sprawdzaj szczelność klimatyzacji i uzupełniaj czynnik chłodzący. Masz wątpliwości, jak sprawdzić szczelność klimatyzacji? W tym celu możesz użyć pieniącego środka – w nieszczelnych miejscach pojawi się piana. Innym sposobem jest wykorzystanie lampy UV.
  6. Jeśli pojawią się niepokojące objawy, być może trzeba będzie odwiedzić serwis klimatyzacji samochodowej. By temu zapobiec, zadbaj o odgrzybianie klimatyzacji przynajmniej raz w roku.

Jak odgrzybić klimatyzację w samochodzie?

W dbaniu o sprawną klimatyzację ważne jest jej systematyczne odgrzybianie. Są dwa najbardziej popularne sposoby odgrzybiania klimatyzacji w aucie – za pomocą ozonu lub środków chemicznych.

  • Do odgrzybiania ozonem, który ma właściwości bakteriobójcze, niezbędny jest generator ozonu, którym dysponują profesjonalne serwisy klimatyzacji samochodowej. Zastosowanie ozonu nie tylko niszczy bakterie i grzyby, ale także niweluje przykre zapachy.
  • Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej z wykorzystaniem ultradźwięków i preparatów chemicznych jest równie efektywne. W tym celu stosuje się specjalne urządzenie, które aplikuje środek chemiczny w nawet trudno dostępne miejsca.

Co daje klimatyzacja w samochodzie?

Przede wszystkim wpływa na wygodę kierowcy i pasażerów oraz bezpieczeństwo jazdy. Łatwiej jest skupić się na drodze w temperaturze poniżej 24 stopni Celsjusza, niż gdyby w kabinie panował tropikalny upał. Warto pamiętać, że klimatyzacja w samochodzie osusza wilgotne powietrze i sprawia, że szyby w aucie nie parują.

Oczywiście należy zachować umiar w używaniu klimatyzacji w bardzo upalne dni. Różnica temperatur między warunkami panującymi na zewnątrz i wewnątrz nie powinna przekroczyć 6 stopni Celsjusza.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Renata B.
Renata B.
30.05.2018
Warto sprawdzać i odgrzybiać ją w profesjonalnych serwisach. Ja wybieram zawsze Lema Trans Gdynia.