Materiał Partnera

Dlaczego należy dbać o opony?

Dlaczego należy dbać o opony?

Opony to jedyny element samochodu, który styka się z powierzchnią jezdni. Jeśli je zaniedbujemy, narażamy na niebezpieczeństwo siebie i swoich pasażerów.

Opony – dlaczego są tak ważne?

Opony muszą utrzymać ciężar całego pojazdu, który zwykle przekracza ich masę przynajmniej 50-krotnie. Już całe opony, w porównaniu do reszty samochodu, są raczej niewielkie, a z podłożem stykają się zaledwie powierzchnią odpowiadającą wielkością męskiej dłoni. Ten niewielki obszar to jedyne miejsce, w którym samochód dotyka nawierzchni. Jeśli nie będzie ono miało odpowiedniej przyczepności, prowadzenie auta będzie znacznie trudniejsze. To właśnie opony przenoszą na podłoże siły generowane przez samochód podczas przyspieszania, hamowania i wykonywania różnych manewrów. Są też bardzo ważną częścią amortyzacji – pochłaniają drgania wywołane przez nierówności drogi.

Kilka ważnych zasad

Żeby szybko sprawdzić kondycję opon, warto przyjrzeć się stanowi bieżnika. To jego rowkami odprowadzana jest woda, dzięki czemu można utrzymać się na drodze nawet podczas intensywnych opadów. Im głębsze rowki, tym odprowadzanie wody będzie skuteczniejsze. Bieżnik odpowiada za przyczepność, a tym samym także za skuteczność hamowania. Dlatego, jeśli głębokość rowków bieżnika jest mniejsza niż 1,6 mm, należy wymienić opony. Ważne jest także ciśnienie w oponach – najlepiej sprawdzać je przynajmniej raz w miesiącu. Zbyt niskie ciśnienie zwiększa prawdopodobieństwo zniszczenia opony, za wysokie może skrócić jej żywotność. Dzięki utrzymywaniu ciśnienia w oponach na odpowiednim poziomie możemy zmniejszyć zużycie paliwa. Zalecane ciśnienie opon dla naszego samochodu można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu lub na naklejce znajdującej się na drzwiach po stronie kierowcy. Ważne dla bezpieczeństwa jest także prawidłowe wyważanie kół, które zapobiega przedwczesnemu zużyciu opon i zmniejsza wibracje wywoływane podczas jazdy. Kluczowa dla odpowiedniej przyczepności jest także tak zwana geometria kół. Ponadto, żeby opony spełniały swoją rolę, muszą być odpowiednio często wymienianie. Te, których używamy przynajmniej od 5 lat, należy raz w roku oddawać do przeglądu w zakładzie wulkanizacyjnym.

Wymiana i naprawa

W sytuacji, w której potrzebujemy wymienić lub naprawić opony, najlepiej zwrócić się do profesjonalistów. Jak już wspomniano wyżej, opony to ważny element każdego pojazdu, odpowiadający w dużej mierze za bezpieczeństwo jazdy. Dlatego prace przy nich najlepiej powierzyć firmie, która specjalizuje się właśnie w tej dziedzinie. Przedsiębiorstwo Margam. FHU. Marcin Kamiński wykonuje wszystkie usługi wulkanizacyjne. Zajmuje się sprzedażą opon, wyważaniem i pompowaniem kół oraz prostowaniem felg. W firmie działa także sezonowa przechowalnia, w której nasze letnie opony mogą bezpiecznie przeczekać zimę. Zaletą firmy Margam jest też własny plac, który pozwala na świadczenie kompleksowych usług wulkanizacyjnych.

Opracowanie:
Kutno, Grunwaldzka 70
tel. 728 995 788
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz