Artykuł sponsorowany

Dlaczego malowanie proszkowe jest bardzo efektywne?

Dlaczego malowanie proszkowe jest bardzo efektywne?

Malowanie proszkowe to szczególnie popularna metoda pokrycia farbą różnego typu nawierzchni. Sposób ten cieszy się uznaniem już od bardzo wielu lat. Do takiego malowania służą specjalne farby proszkowe, które rozprowadza się równą warstwą po powierzchni natryskiem elektrostatycznym lub elektrokinetycznym. Malowanie proszkowe wykonują profesjonaliści na komponentach stalowych, aluminiowych, mosiężnych albo żeliwnych. 

Czym charakteryzuje się malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe, jak sama nazwa wskazuje – jest możliwe dzięki farbom mającym konsystencję proszku. Za pomocą specjalistycznego pistoletu nakłada się farbę na nawierzchnię. Następnym krokiem zawsze jest umiejscowienie pokrytych kolorem elementów w piecu, który topi proszek oraz go polimeryzuje w wysokiej temperaturze. 

Malowanie proszkowe sprawia, że lakierowana powierzchnia jest odporna na niekorzystne skutki uboczne działania czynników mechanicznych, atmosferycznych, chemicznych. Dodatkowym atutem takiego malowania jest wytrzymałość na korozję.

Niektóre specjalistyczne firmy, jak np. „Tech-Mal”, z siedzibą w Bydgoszczy, stosują tzw. śrutowanie, którego efektem jest wygładzenie powierzchni przed malowaniem. Dzięki temu zabiegowi, możemy liczyć na usunięcie starych powłok lakierniczych, malarskich i rdzy. 

Jakie zalety malowania proszkowego można wyróżnić?

Technika malowania proszkowego ma mnóstwo walorów, i dlatego cieszy się nieustającym zainteresowaniem. Pierwszym, istotnym atutem jest fakt, że farby proszkowe nie mają w swym składzie niekorzystnych substancji rozpuszczalnikowych. W efekcie nie oddziałują negatywnie na środowisko naturalne, a także na ludzkie zdrowie.

Następną zaletą, którą warto wyróżnić, jest wydajność farb proszkowych. Zużywa się ich znacznie mniej, niż tradycyjnych emulsji. Co za tym idzie – pomalowanie takiej samej powierzchni będzie o wiele tańsze, jeżeli nasz wybór padnie na malowanie techniką proszkową.

Sam sprzęt, który służy do malowania proszkowego skonstruowano z myślą, by chronił proszek przed nadmiernym zużyciem. Jeśli wystąpi nadmiar, który nie osadził się na nawierzchni, zostaje on przechowany w specjalnej komorze lakierniczej. Dlatego później farbę można wykorzystać podczas następnego malowania. 

Efektem końcowym malowania proszkowego jest uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni, która zostaje pozbawiona wszystkich deformacji. Nie posiada żadnych zacieków, a kolor rozłożony jest równomiernie. Jeśli chciałbyś uzyskać strukturalny rezultat na malowanej powierzchni, to również jest to wykonalne. Pomalowany produkt może finalnie mieć wygląd powłoki np. papieru ściernego. Wymalowanie strukturalne będzie idealnym wyborem w razie, gdy chcesz ukryć defekty materiału lub uzyskać dekoracyjny efekt. 

Opracowanie:
Bydgoszcz, Wojska Polskiego 65
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz