Artykuł sponsorowany

Lakierowanie proszkowe – estetyczne i niezwykle trwałe

Lakierowanie proszkowe – estetyczne i niezwykle trwałe

Lakierowanie proszkowe, nazywane jest też malowaniem „na sucho”. Dziś jest jedną z najpopularniejszych metod nanoszenia warstwy farby na różnego rodzaju obiekty i elementy wykonane z metalu. Czym takie lakierowanie różni się od tradycyjnego lakierowania „na mokro”? Kiedy warto je zastosować? Co powinniśmy wiedzieć na jego temat? Odpowiedzi poznacie, czytając nasz artykuł.

Korzyści lakierowania „na sucho”

Lakierowanie proszkowe znacznie różni się od tradycyjnego malowania „na mokro”. W odróżnieniu od metody tradycyjnej takie lakierowanie wyklucza używanie jakiejkolwiek płynnej farby. Do lakierowania proszkowego wykorzystywana jest specjalna farba w formie proszku, która posiada bardzo specyficzne właściwości fizyczne i chemiczne. Warstwa takiej farby jest bardzo trwała i stanowi skuteczne zabezpieczenie elementu metalowego przed korozją i zniszczeniem. Malowanie proszkowe pozwala na uzyskanie bardzo trwałej powłoki, o wyrazistym kolorze, który z czasem nie blaknie. Warstwa lakieru proszkowego zabezpiecza nie tylko przed korozją, ale też przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią i chemikaliami. Tradycyjne lakierowanie nie daje nam tylu korzyści. Lakierowaniem proszkowym zajmuje się firma Tech-Mal Ewa Isbrandt. Lakierowanie proszkowe jest nieco droższe niż lakierowanie na mokro, jednak pozwala ono w dłuższej perspektywie zaoszczędzić pieniądze – taka powłoka jest trwalsza, nie trzeba więc jej co kilka lat odświeżać. Malowanie proszkowe pozwala też na lepsze wykorzystanie każdej drobinki farby – tutaj nic się nie marnuje.

Sprawdź: Wszystko o lakierowaniu proszkowym.

Proces lakierowania proszkowego

Lakierowanie proszkowe to proces składający się z kilku etapów. Na samym początku element, który ma zostać pomalowany, musi zostać dokładnie oczyszczony i przygotowany do lakierowania – to kluczowe, by warstwa lakieru odpowiednio do niego przylgnęła i stanowiła zabezpieczenie przed korozją. Najczęściej stosuje się czyszczenie mechaniczne i chemiczne – połączenie tych dwóch technik pozwala osiągnąć najlepsze efekty. Element gotowy do lakierowania umieszcza się w specjalnej kabinie. Tam jest on malowany z wykorzystaniem natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Dzięki temu drobinki farby na stałe przywierają do metalowych elementów. Kiedy lakierowanie jest skończone, warstwa farby jest utwardzana poprzez wypalanie elementu w specjalnym piecu lakierniczym. Wtedy powłoka lakieru topi się i utwardza. Dzięki temu elementy lakierowane proszkowo są bardzo trwałe i estetyczne.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Wojska Polskiego 65
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz