Materiał Partnera

Dlaczego kastracja i sterylizacja zwierząt jest tak ważna?

Dlaczego kastracja i sterylizacja zwierząt jest tak ważna?

Coraz więcej osób decyduje się na kastrację lub sterylizację swojego czworonożnego pupila. Decyzja ta wynika zarówno z troski o dobro i zdrowie zwierząt, jak i chęci zapobiegnięcia niechcianym miotom. Niestety, choć w placówkach weterynaryjnych kastracja jest już rutynowym zabiegiem, wiele osób wciąż sądzi, że sterylizacja związana jest z krzywdą wyrządzoną zwierzęciu. Na czym polega różnica między kastracja a sterylizacją? Jakie są największe zalety tych zabiegów? Wyjaśniamy.

Na czym polega kastracja i sterylizacja?

Przede wszystkim należy podkreślić, że obydwa zabiegi są niezwykle powszechne i bezpieczne, należy jedynie zadbać o wybranie odpowiedniej placówki. Renomą i zaufaniem cieszy się Przychodnia dla Zwierząt S.C z Radomska, w województwie łódzkim. Kastracja i sterylizacja to zabiegi, które prowadzą do nieodwracalnej bezpłodności. Sterylizacja polega na usunięciu jajników, jajowodów i macicy u suki, natomiast kastracja na wycięciu jąder i najądrzy u samca. Zwierzę wraca do formy po zaledwie kilku dniach od zabiegu.

Kiedy należy wykonać sterylizację lub kastrację?

Suki mogą zostać poddane sterylizacji już od 3 - 6 miesiąca życia, psy zaś około 7-12 miesiąca. Oczywiście zabiegi te można wykonać także później, również gdy suka miała już młode.

Zalety sterylizacji i kastracji

Przede wszystkim sterylizacja chroni samicę przed zachorowaniem na ropomacicze – to bardzo groźna choroba, która może prowadzić nawet do śmierci naszego pupila. Zabieg chroni również przed częstymi nowotworami narządów rodnych i gruczołów mlekowych, na które narażone są nie tylko suki, ale także kotki. Pamiętajmy także, że każda ciąża zwiększa ryzyko śmierci czworonoga, gdyż wyczerpuje organizm suki. Mogą pojawić się także komplikacje okołoporodowe. Kastracja natomiast zapobiega występowaniu u samców nowotworów układu płciowego, przepukliny oraz schorzeń prostaty. W dodatku wykastrowany samiec traci potrzebę dominacji, staje się spokojniejszy i mniej pobudliwy. Zarówno sterylizacja suki, jak i kastracja samca przynosi zwierzętom i ich właścicielom wiele korzyści.

Wykonanie zabiegu

Zabieg powinien zostać wykonany w dobrym gabinecie weterynaryjnym, który dysponuje nowoczesnym sprzętem i zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów. Ważne, żeby po zabiegu pies był otoczony opieką i został w placówce, aż do momenty wyjścia z narkozy. Wybierzmy miejsce, w którym pracują pasjonaci, kochający zwierzęta i troszczący się o ich dobro. 

Opracowanie:
Radomsko, Wilsona 21
tel. 44 682 45 44
Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz