Artykuł sponsorowany

Wszystko, co warto wiedzieć o pierwszym szczepieniu psa

Wszystko, co warto wiedzieć o pierwszym szczepieniu psa

Mając do czynienia z pierwszym szczepieniem psa musimy wiedzieć w głównej mierze o tym, że tego rodzaju krok pozwoli zabezpieczyć swojego zwierzaka przez zarażeniem śmiertelnymi chorobami zakaźnymi. To oczywiście jednak nie wszystko, co warto wiedzieć w związku z tym tematem, dlatego też po więcej szczegółowych informacji zapraszamy do poniższego wpisu.

To warto wiedzieć

Szczepienie psa odgrywa bardzo ważną rolę w dbaniu o zdrowie swojego zwierzaka. W końcu, sama dobra dieta czy aktywność fizyczna nie wystarczą w momencie, gdy mamy do czynienia z chociażby wścieklizną. W jej przypadku, trzeba z kolei wiedzieć, że obowiązkiem każdego właściciela psa jest zaszczepienie przed nią swojego zwierzaka. Przy tym, dobrze jednak pamiętać, że wścieklizna zdecydowanie nie stanowi jedynej choroby, która może w poważny sposób zagrozić zdrowiu psa. W efekcie, warto jak najszybciej udać się do weterynarza ze szczeniakiem w celu ustalenia planu wszelkich niezbędnych szczepień. W momencie, gdy weterynarz przebada już odpowiednio naszego psa, zaproponuje kilka szczepień, które to są tak naprawdę niezbędne.

Jak już wspominaliśmy wyżej, najważniejsze szczepienie stanowi ochrona przed wścieklizną. Jako właściciel dbamy nie tylko o zdrowie samego psa, gdyż potencjalnie chronimy też innych ludzi na wypadek, gdyby nasz zwierzak kogoś ugryzł. Co więcej, wścieklizna jest w stanie kompletnie zrujnować zdrowie naszego czworonoga, dlatego też w żadnym wypadku nie powinniśmy wstrzegać się przed szczepieniem na tę chorobę, zwłaszcza ze względu na fakt, że prawo w naszym kraju po prostu wymaga tego rodzaju szczepienia. Z bardziej szczegółowych informacji, szczepionka przeciwko wściekliźnie jest wykonywana już między 12 a 16 tygodniem życia psa. Ponadto, szczepienie przeciwko wściekliźnie powinno być także odnawiane co roku. Pamiętajmy więc, aby odpowiednio zadbać o ten aspekt.

Szczepienia psów oferuje Gabinet Weterynaryjny Strażacka z Ożarowa Mazowieckiego, który już od wielu lat oferuje usługi z zakresu weterynarii. Gabinet zatrudnia wykwalifikowanych weterynarzy, którzy z zaangażowaniem i pasją podchodzą do swojej pracy. Warto dodać, że oprócz szczepień, w Gabinecie możemy liczyć na pomoc w leczeniu psów, kotów, królików i innych gryzoni. Lecznica oferuje również możliwość chipowania zwierząt, co jest niezwykle przydatne i pozwala w szybki sposób odnaleźć zagubionego pupila. Zajmuje się także profilaktyką i diagnostyką.

Więcej informacji o szczepieniach

Oprócz szczepienia na wściekliznę, w przypadku pierwszego szczepienia psa będziemy mieli jeszcze do czynienia z kilkoma możliwościami. Zatem, szczeniaka powinno się zaszczepić również przed chorobą Rubartha, czyli zakaźnym zapaleniem wątroby. Jest to szczególnie ważne z tego względu, że tylko około jeden na dziesięć psów jest w stanie przeżyć tę chorobę. Trzeba wiedzieć, że oprócz atakowania wątroby, wirus powodujący chorobę Rubartha negatywnie wpływa również na nerki, śledzionę oraz płuca. Jeśli natomiast chodzi o charakterystyczne objawy, najbardziej oczywisty stanowi zmętnienie rogówki.

W celu zabezpieczenia psa przed chorobą Rubartha będziemy musieli poddawać go regularnemu szczepieniu. Pierwsze szczepienie powinniśmy wykonać już w momencie, gdy szczeniak ma zaledwie dziewięć tygodni życia, a kolejne na trzy do czterech tygodni później. W celu zadbania o zdrowie psa powinniśmy także zaszczepić go przed parwowirozą. Objawia się ona krwotocznym zapaleniem żołądka i jelit, a także za cel obiera sobie głównie młode psy oraz szczeniaki. Szczepienie przed parwowirozą trzeba przeprowadzić stosunkowo wcześnie w życiu psa, a mianowicie między szóstym a ósmym miesiącem życia. Szczepienie trzeba ponowić po upływie około czterech tygodni.

To nie wszystko

Na koniec, w temacie pierwszego szczepienia psa musimy wspomnieć również o szczepieniu przed nosówką. Tego rodzaju choroba objawia się przede wszystkim zaatakowanymi układami oddechowym, nerwowym oraz pokarmowym. Niestety, nosówka jest kolejną śmiertelną chorobą, dlatego też bardzo rozsądnym wyjściem będzie zaszczepienie psa na nią. Co do samego szczepienia, powinniśmy wykonać je bardzo wcześnie w życiu psa – w siódmym tygodniu życia. Podobnie do powyższych szczepień, także to trzeba ponawiać. Drugie szczepienie powinno się wykonać po dziesiątym tygodniu życia psa, a trzecie z kolei po szesnastym tygodniu życia psa.

Opracowanie:
Ożarów Mazowiecki, Strażacka 1B
tel. 22 353 69 99
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz