Dlaczego badanie kału jest ważne?

Analiza stolca jest przydatna w momencie konieczności poznania przyczyn pojawienia się chorób całego organizmu. Badanie to nie jest nieprzyjemne ani bolesne. Należy wiedzieć, że w wielu przypadkach sprawdzenie kału pozwala wyeliminować schorzenia, zwłaszcza te o podłożu pasożytniczym. Przeczytaj i dowiedz się, czym dokładnie charakteryzuje się ta dość specyficzna analiza.
Co należy wiedzieć o badaniach kału?
Badanie stolca jest podstawowym elementem ogólnej diagnostyki pacjenta. Dzięki takiej analizie lekarz jest w stanie określić źródło dolegliwości chorego. Dlatego też możliwie jest wykrycie infekcji znajdujące się obrębie układu pokarmowego. Co więcej, badanie kału pozwala stwierdzić czy w jego strukturze pojawiają się płyny ustrojowe takie jak – krew bądź śluz. W wielu przypadkach lekarz rodzinny zaleca przeprowadzanie tego rodzaju analizy, gdy pojawiają się podejrzenia odnośnie do pojawienia się groźnych chorób zakaźnych całego układu pokarmowego.
Należy wiedzieć, że ten rodzaj badania jest w stanie również pomóc określić stan, w jakim znajduje się trzustka, wykryć wrzody żołądka, określić rodzaj zakażenia pasożytniczego lub bakteryjnego. Ponadto umożliwia rozpoznanie chorób z zakresu nowotworów jelita grubego oraz schorzeń związanych wchłanianiem pokarmów. Mimo dostępnych w aptekach testów do samodzielnego przeprowadzenia badania kału to zalecane jest skorzystanie z profesjonalnych miejsc typu Panaceum sp. z o.o. NZOZ. Laboratorium analityczne.
Charakterystyka badania
Obecnie możliwe jest przeprowadzenie analizy stolca kilkoma sposobami. W związku z tym punkty oferujące ten właśnie rodzaj usług wykonują badania mikroskopowe, chemiczne oraz bakteriologiczne. Dlatego też uzyskanie wyniku jest zależne od użytej techniki i w niektórych przypadkach może ono trwać tylko kilka godzin, w innych zaś – nawet kilkanaście dni. Należy pamiętać, że oddając kał do badania, trzeba użyć pojemnika zakupionego w aptece, a wielkość samej próbki nie powinna przekraczać 2 cm.