Artykuł sponsorowany

Degamex – producent masy asfaltowej na zimno

Degamex – producent masy asfaltowej na zimno

Zakład produkcyjny firmy Degamex znajduje się w Gnojniku na terenie województwa małopolskiego. Przedsiębiorstwo działa na rynku od 2005 roku i specjalizuje się w produkcji mas bitumicznych, w tym asfaltu na zimno. Jest to materiał powszechnie wykorzystywany w drogownictwie do naprawy nawierzchni. Czym wyróżnia się masa asfaltowa wytwarzana przez firmę Degamex? Zapraszamy do lektury!

Jak powstaje asfalt na zimno?

Asfalt powstaje w wyniku połączenia ze sobą kruszywa, lepiszcza, wypełniaczy oraz substancji adhezyjnych w odpowiednio dobranych proporcjach. Kruszywo może być pochodzenia naturalnego (ze skał) lub syntetycznego, a w roli lepiszcza stosuje się bitum, czyli mieszaninę lepkich węglowodorów i związków organicznych. Jak zdradza specjalista z firmy Degamex – proces wytwarzania asfaltu na zimno składa się z kilku etapów. Najważniejsze jest to, by przesiać wszystkie składniki sypkie przez duże sita, prawidłowo podzielić ziarna ze względu na frakcje i odpowiednio dobrać proporcje wszystkich komponentów. Od jakości zastosowanych surowców i ich udziału procentowego w masie bitumicznej zależy bowiem jakość asfaltu na zimno. Połączenie wszystkich składników powinno nastąpić przy udziale wysokiej temperatury, co zagwarantuje jednorodność masy. Firma Degamex starannie dobiera surowce mające posłużyć do wyrobu asfaltu na zimno. Wszystkie materiały przechodzą regularne kontrole jakości, dzięki czemu asfalt produkowany przez wspomniane wyżej przedsiębiorstwo wyróżnia się ponadprzeciętną wytrzymałością i łatwością aplikacji. Warto dodać, że towar sprzedawany jest w workach, co ułatwia transport. Produkt jest gotowy do bezpośredniego użycia.

Jak wygląda aplikacja asfaltu na zimno na nawierzchnię?

Wczesna wiosna to czas wytężonej pracy dla drogowców. Można wówczas zaobserwować wiele zniszczeń, jakie na drogach pozostawiła po sobie zima. Nawierzchnie są popękane i pełne ubytków, które trzeba jak najszybciej wypełnić. Dlaczego drogi szybciej niszczeją zimą? Mieszanki bitumiczne różnie reagują na aktualne warunki atmosferyczne. Latem asfalt jest miękki, natomiast w miesiącach zimowych twardnieje, przez co staje się kruchy i podatny na niszczenie. Jak naprawić popękaną nawierzchnię za pomocą asfaltu na zimno? Najpierw konieczne jest oczyszczenie podłoża z luźnych fragmentów (kamienie, fragmenty spękanej nawierzchni). Potem krawędzie ubytku trzeba przyciąć do pionu ręcznie lub przy użyciu profesjonalnego osprzętu. Następnie ubytek szczelnie wypełnia się masą asfaltową, którą należy potem ubić i utwardzić. Prace naprawcze z wykorzystaniem asfaltu na zimno zajmują mniej czasu niż te, gdzie stosowany jest asfalt na gorąco. Po naprawieniu nawierzchni asfaltem na zimno można od razu oddać drogę do użytku. To ogromny plus!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz