Artykuł sponsorowany

Dachówki ceramiczne kontra betonowe. Porównanie

Dachówki ceramiczne kontra betonowe. Porównanie

Gotowy dach wykonany z dachówek ceramicznych może wydawać się taki sam jak ten, który został pokryty dachówkami betonowymi. Oba materiały są dość podobne, jednak zestawiając je, znajdziemy pewne różnice. Dlatego w tym artykule postanowiliśmy porównać najpopularniejsze na rynku dachówki pod względem ich specyfikacji, ceny oraz wartości estetycznych.

Dachówki ceramiczne

Jest to jeden z najstarszych materiałów używanych do krycia dachów. Proces wytwarzania polega na formowaniu gliny wraz z domieszką w kształt dachówek, które następnie są suszone i wypalane w wysokiej temperaturze. Naturalnie wypalona glina występuje w kolorze ceglastym. Uzyskanie innych barw możliwe jest za pomocą procesów angobowania lub glazurowania. Wtedy dodaje się do niej minerały i tlenki metalu, które mogą nadać połyskliwość lub matowość wykończenia. Dachówki ceramiczne wyglądają naturalnie i doskonale komponują się z elewacjami różnych domów. Dostępne są także w różnych kształtach. Gwarancja producentów najczęściej wynosi około 30 lat, jednak dachówki ceramiczne zazwyczaj wytrzymują o wiele dłużej. Szacuje się, że mogą wytrwać 100 lat. Wadą tego pokrycia jest wysoki ciężar. 1 m2 wynosi od 40 do 75 kg, a to oznacza, że konstrukcja nośna musi być bardzo solidna.

Dachówki betonowe

Ten rodzaj dachówek wytwarzany jest z wysokiej klasy cementu oraz czystego, gruboziarnistego piasku kwarcowego. Zaprawa przelewana jest do form, gdzie następuje profilowanie poszczególnych dachówek. Barwienie powstaje przez kilkukrotne pomalowanie farbą akrylową lub dodanie barwników do masy. Dachówki cementowe także uznawane za pokrycie ciężkie. W tym przypadku 1 m2 wynosi 40-55 kg, więc mogą one być nawet o połowę lżejsze niż dachówki ceramiczne. Są także tańsze, lecz mniej wytrzymałe. Wykonane z nich pokrycie jest w stanie wytrzymać około 70-80 lat. Dachówki cementowe produkowane są na kształt dachówek ceramicznych. W tym przypadku także znajdziemy różne kształty i żłobienia. 

Pracownik hurtowni Ambit z siedzibą w Gdańsku dodaje: Pokrycie betonowe jest bardziej odporne na deszcz, śnieg, zmianę temperatur oraz promienie słoneczne niż pokrycie ceramiczne.

Porównanie wybranych cech

Pod względem wyboru kolorów dachówki ceramiczne mają więcej do zaoferowania. Jednak największą popularnością cieszą się tradycyjne barwy. Rzadko klienci decydują się na wzory na zamówienie. Dachówki cementowe z reguły są większe od swojego pierwowzoru, dlatego podczas obliczania zapotrzebowania na pokrycie będziemy mieli ich mniejszą ilość. Nowoczesne technologie pozwalają stworzyć idealnie równie dachówki cementowe, co z pewnością ułatwia ich układanie. Dachówki ceramiczne mogą mieć niewielkie różnice w wielkościach, które powstają w procesach wypalania i suszenia. Pod względem izolacji cieplnej i akustycznej parametry są zbliżone w obu rodzajach. Jednak konserwację łatwiej przeprowadzać w pokryciu ceramicznym. Wystarczy co kilka lat umyć je pod dużym ciśnieniem. W przypadku dachówek betonowych zachowanie koloru wiąże się z czyszczeniem i odnawianiem powłoki po kilkunastu latach. Dachówki ceramiczne najlepiej kłaść przy nachyleniu od 16 do 45o, natomiast w przypadku dachówek betonowych przedział ten wynosi od 22 do 60o.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz