Artykuł sponsorowany

Czyszczenie i przegląd komina - kilka wskazówek

Czyszczenie i przegląd komina - kilka wskazówek

Właściciele domów oraz mieszkańcy kamienic, w których wykorzystuje się piece do ogrzewania powinni regularnie czyścić oraz poddawać przeglądom kominy. Zgodnie z przepisami czyszczenie komina powinno być przeprowadzane raz na kwartał. Jednak warto pamiętać, że przegląd i czyszczenie to nie to samo! Dbając o jakość i czystość przewodów kominowych dbamy o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych!

Firmy takie jak Zakład Usług Kominiarskich Majcher to przedsiębiorstwa, które dbają o bezpieczeństwo i mienie swoich klientów. Zdajemy sobie sprawę, że usługi kominiarskie to konieczne i ważne czynności, które jeśli ktoś korzysta z nich regularnie pomagają zapobiec ewentualnym nieszczęściom. Usuwanie usterek związanych z przewodami kominowymi, montaż wkładów kominowych czy wykonywanie pomiarów wentylacji mechanicznych oraz sprawdzanie szczelności wewnętrznych instalacji gazowych to nasza specjalizacja zaraz obok czyszczenia, sprawdzania i opiniowania urządzeń i kanałów kominowych.

Kiedy i po co czyścić komin?

Aby zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo warto czyścić komin regularnie, a przynajmniej raz na kwartał jak mówią obecne przepisy. Na pewno nie warto czekać na moment, kiedy zauważymy słabszy ciąg czy wydobywającą się z pieca sadzę czy dym! Najtrudniej czyścić komin zimą, ponieważ opady śniegu i zalegający puch na dachu może to znacząco utrudniać. Jednak warto czyścić go regularnie wiosną, latem, jesienią i zimą, co pomoże nam uniknąć zaczadzenia, pożaru czy wdychania szkodliwych substancji. Częste czyszczenie przewodów kominowych zalecane jest szczególnie użytkownikom kominków w domach. Jeśli chodzi o profesjonalny przegląd komina zgodnie z prawem budowlanym powinien być on przeprowadzony przynajmniej raz w roku i powinien zostać potwierdzony protokołem z przeglądu. Warto czyścić przewody kominowe, aby usunąć zanieczyszczenia spalinowe i dymowe, co może uchronić również przed uszkodzeniem samego komina.

W jaki sposób należy czyścić komin?

Szeroki wachlarz usług Zakładu Usług Kominiarskich Majcher obejmuje tradycyjne oraz mechaniczne czyszczenie kominów. Do tradycyjnego czyszczenia potrzebne są: szczotka kominiarska, kilkukilogramowy obciążnik (najlepiej w kształcie kuli) i kilkanaście metrów liny o grubości minimum 3 mm (stalowej) lub ewentualnie sznur o dużej wytrzymałości.  Szczotka powinna być dopasowana do przewodu komina. Jeśli jest kwadratowy, powinna być kwadratowa. Można przyciąć ją nożycami do metalu, aby osiągnęła wymagany kształt. Szczotki druciane stosuje się do czyszczenia kominów murowanych, które mają wkład ze stali żaroodpornej. Kominy ze stali kwasoodpornej czyści się delikatniejszymi szczotkami np. z nylonowym włosiem. Mechaniczne czyszczenie komina wykorzystuje obrotową szczotkę kominową, szczotki łańcuchowe do rozbijania sadzy i lancę mechaniczną, którą można wykorzystywać do czyszczenia każdego rodzaju przewodów (ceramiczne, spalinowe i ze stali kwasoodpornych).

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz